Büşra Kayıkçı İstanbul Caz Festivali şaşkınlığını gizlemedi

14.09.2020
A+
A-

Kıyafeti ve yaşam tercihinden dolayı 27. İstanbul Caz Festivali’nde yer alması sosyal medyada tartışma yaratan Büşra Kayıkçı, festivalin kapanış gecesinde sahnedeydi. Büşra Kayıkçı, festivale başvururken beklentisinin olmadığını, sonuç geldiğinde ise şaşkınlık yaşadığını söyledi.

Büşra Kayıkçı İstanbul Caz Festivali şaşkınlığını gizlemedi. 27. İstanbul Caz Festivali türbanlı piyanist Büşra Kayıkçı ve Bilal Karaman’ın konserleri ile tamamlandı. 

27. İstanbul Caz Festivali, Covid-19 önlemleri doğrultusunda İstanbul Açık Hava Gösteri Merkezi Kuruçeşme’de düzenlenen konserle sona erdi. 

Festivalin kapanış günü sahnede türbanlı piyanist Büşra Kayıkçı ile gitarist Bilal Karaman vardı. İki sanatçıyla birlikte  Manouche A La Turca da sahnedeydi. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 27. İstanbul Caz Festivali 13 ve 14 Eylül’de gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklerin iptal edilmesi nedeniyle erken tamamlandı. İstanbul Valiliği’nin Covid-19 tedbirleri kapsamında toplu etkinliklere getirdiği kısıtlama nedeniyle festival erken sona erdi. 

Sonuç geldiğinde çok şaşırdım

İstanbul Açık Hava Gösteri Merkezi Kuruçeşme’deki festivalin son buluşmasında sahneye önce piyanist Büşra Kayıkçı çıktı. Hatırlanacağı üzere Büşra Kayıkçı’nın kıyafet ve yaşam tercihi nedeniyle festivalde bulunması sosyal medyada tartışma yaratmıştı. Büşra Kayıkçı 27. İstanbul Caz Festivali’nin Genç Caz finalistlerinden biri… Neoklasik besteci ve piyanist Büşra Kayıkçı sahnede yaptığı konuşmasında kendisi için Türkiye’de müzik adına iki çok önemli kurum olduğunu ifade etti: “Birisi Zorlu PSM, diğeri İKSV. Zorlu ile karantina günlerinde çevrim içi bir konser yapmıştık. Bugün de festivalde konser verecek olmak benim için çok kıymetli. Açıkçası festivale başvururken beklentim yoktu, sonuç geldiğinde çok şaşırdım ve mutlu oldum” dedi.

Büşra Kayıkçı, Falad, Doğum, Yol, Yeşil ve Bir Rüya Gördüm’ün da aralarında bulunduğu sevilen eserlerinin yanı sıra şair Furkan Çalışkan’ın bir şiirinden hareketle bestelediği Tuna eserini cazseverlerin beğenisine sundu.

Konser kayıtları izlenebilecek

Gecede, Büşra Kayıkçı’nın ardından gitarist Bilal Karaman’ın öncülüğündeki Manouche A La Turca da sahnedeydi. 

Karaman’a sahnede akustik gitarda Özgün Bora ve kontrbasta Baran Say’ın yanı sıra Guiness rekorlarına dünyanın en hızlı kemancısı olarak adını yazdıran Muhammed Yıldırır, babası gibi klarnet üstadı Ramazan Sesler, birçok türde özgün işlere imza atan Özgün Bora ile akustik ve kontrbas yetenekleriyle festivallerin gözdesi Baran Say eşlik etti.

Müzikseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde topluluk, aralarında Nihavend Sirto, Bekledim de Gelmedin, Dolaylama, Dark Eyes, Bir İstanbul Gecesi ve Onbirli adlı parçaların da olduğu özel bir repertuvarı yorumladı.

İstanbul’un farklı açık hava mekanlarında gerçekleşen festivalin konser kayıtları, 20 Eylül’den itibaren 1 ay boyunca “online.iksv.org” adresinden izlenebilecek.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.