Cahit Koytak ödüllendirildi

22.12.2016
A+
A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri’nin bu yıl kimlere değer bulunduğu açıklandı. Ödül alan kişiler arasında şair ve çevirmen Cahit Koykat da bulunuyor.

Cahit Koytak ödüllendirildi

Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde şair ve çevirmen Cahit Koytak ödüllendirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödüllerini kazananlar belli oldu. Nesrin Sipahi, Kenan Işık, Mehmet Doğan, Cahit Koytak ile İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ödül alacak kişi ve kurumlar olarak açıklandı. 

Sanat müziğimizin değerli seslerinden olan Nesrin Sipahi, tiyatro sanatçısı Kenan Işık, yazar Mehmet Doğan ile şiirleri ile öne çıkan çevirmen Cahit Koytak ödüle değer bulunan isimler olarak açıklandı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği “Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri”, bundan sonra “Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri” adıyla takdim edilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri, Türk tarihi, edebiyatı, dili, plastik sanatlar, müzik ve sahne sanatları, sanat tarihi, mimarlık, arkeoloji, halk bilim, sinema ve kütüphanecilik sahalarında ve diğer kültür sanat dallarında; eser, uygulama, yorum, sergileme, yayın, araştırma ve inceleme alanlarında ortaya koydukları üstün nitelikli eser ve çalışmalarından dolayı her yıl yaşayan kişilere, topluluk veya kuruluşlara veriliyor.

Böylece, özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalarıyla Türk kültür ve sanatının gelişmesine, yurt ve dünya düzeyinde yücelmesine katkıda bulunanların devlet adına ödüllendirilmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy başkanlığında, Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ümit Yardım, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik’in katılımlarıyla toplanan jüri, 2016 Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri’ne layık görülen isimleri tespit etti.

Değerlendirme sonucu, müzisyen Nesrin Sipahi, tiyatro sanatçısı Kenan Işık, yazar Mehmet Doğan, şair ve çevirmen Cahit Koytak ile İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, özel ödüllerin sahipleri olarak belirlendi. Ödüller, törenle sahiplerine verilecek.

 

Editör: Cem Cengiz Yarar

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.