Orhan Kemal Edebiyat Ödülü Deniz Tarsus’un

2016 yılının Orhan Kemal Edebiyat Ödülü’nü kazanan yazar açıklandı. Deniz Tarsus ‘İt Gözü’ adlı öykü kitabıyla ödüle değer bulundu.

Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nce düzenlenen bu yılki Orhan Kemal Edebiyat Ödülü Deniz Tarsus’un oldu. Deniz Tarsus “İt Gözü” adlı öykü kitabıyla ödüle değer görüldü. 

2016 yılının Orhan Kemal Edebiyat Ödülü yarışması sonuçlandı. Deniz Tarsus, “İt Gözü” adlı öykü kitabıyla Orhan Kemal ödülünü kazandı.

Yarışmanın sonucu Çukurova Edebiyatçılar Derneği (ÇED) Başkanı Halise Tekbaş tarafından yazılı olarak açıklandı. Yapılan açıklamada geleneksel hale getirilen yarışmaya edebiyatçıların her geçen yıl biraz daha fazla ilgi gösterdiğini belirtildi.

Türk ve dünya edebiyatına ölümsüz eserler kazandıran Orhan Kemal’in daha fazla tanıtılması gerektiğini ifade eden Tekbaş, bu amaçla Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı işbirliğinde düzenlenen yarışmada eserlerin değerlendirildiğini aktardı.

Orhan Kemal Edebiyat Ödülü Seçili Kurulu’nda bu yıl Halise Tekbaş, Zafer Doruk, Buket Uzuner, Mazlum Vesek ve Onur Caymaz yeraldı. Seçici Kurul’un, katılımcıların özgün eserlerde Türkçe’yi kullanımdaki özenini göz önünde bulundurarak ödüle Deniz Tarsus’u ‘İt Gözü’ adlı öykü kitabıyla layık gördüğü ifade edildi. 

Tarsus, 23 Aralık’ta Ramazanoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle ödülünü alacak. Geçtiğimiz yıl ödülü “Hırsız ve Burjuva” romanıyla Hüsnü Arkan kazanmıştı. 

İt Gözü / Yazar: Deniz Tarsus / Can Yayınları / Öykü / Yayına Hazırlayan: Faruk Duman / Düzelti: Aylin Samancı / Mizanpaj: M. Atahan Sıralar / Kapak Tasarımı: Utku Lomlu / 1. Basım: Ağustos 2015 / 112 Sayfa

Editör: Cem Cengiz Yarar

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.