Ressam Antony Hopkins

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
22.12.2016
A+
A-

Sinemanın ünlü karakteri Antony Hopkins resimleri ile sanat severlerin karşısında. Kuzuların Sessizliği filmindeki rolüyle Oscar kazanan aktör, bol renkli tablolarıyla ilgi çekiyor.

Ressam Antony Hopkins geçtiğimiz günler karşıma çıktı. Müzisyen tarafını duymuştum. Ancak resim yaptığını bilmiyordum.

İnternet üzerinden yaptığı eserleri gördüm. Videolarını izledim.

Kuzuların Sessizliği’ndeki rolü ile Oscar almıştı Antony Hopkins. Nasıl bir oyundu o öyle. Müthiş. Hala hafızamda.

Belki de hepimizin hafızasında kalan en önemli kare ise Hopkins’in yüzündeki o maskeli haliydi. Ürkütücü vahşi bir görüntü.

Hannibal Lecter karakteriyle hafızalarımıza kazındı Antony Hopkins. Onaltı dakika filmde göründü. Ve o onaltı dakika ile en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandı.

Şimdi bu hafıza ile Antony Hopkins’in resimlerini görünce şaşırdım. Ne kadar çok renkli resimler onlar. Renk renk büyük tablolarla karşıma çıkan Antony Hopkins’e zihnimde nereye yerleştireceğimi bilemedim.

Hannibal görüntülü Hopkins, zihnimden pis pis bakarken bana, o renkli tabloları izlemek ironik oldu.

İşin ilginç tarafı şu ki Antony Hopkins genellikle insan yüzü çizmiş, resmetmiş. Birebir aksettirmeler değil bunlar. Kendi hayalinden geçenleri tabloya aktarıyor.

Sergiler açıyor ve eserlerini satışa sunuyor. Resimleri ilgi de görüyor. Resim sanatından anlayanlar bu eserleri daha iyi değerlendirir elbette.

Ancak benim fikrim, bu tabloları Antony Hopkins çizmemiş olsa kimse ilgilenmezdi. Elbette bir emek bir üretim var. Ancak Antony Hopkins’in tabloları bunlar, hepsi bu. Buna karşılık son sözüm de şu, bir sanatçının çok yönlü olmasını seviyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.