Cami olarak açılan Ayasofya’da ikinci skandal

Cami olarak açılmasının ardından Ayasofya’da ziyaretçilerin verdiği tahribatlara bir yenisi daha eklendi. Tüm güvenlik tedbirlerine rağmen yaşanan skandalın ardından yetkililerin açıklama yapması bekleniyor.

Müze sıfatı bir kenara bırakılan ve cami olarak kullanıma açılan Ayasofya’da ikinci skandal yaşanıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Ayasofya’nın cami olarak açılışından bugüne ikinci skandal akıllara durgunluk veriyor. 

Ziyaretçiler tarafından önce İmparatorluk Kapısı’ndan parçalar koparılarak tahrip edilen (kimi ziyaretçilerin yediği iddiaları var) Ayasofya’da şimdi de tarihi su haznesi ayakkabılarla dolduruluyor. 

Tarihi yapının içinde Osmanlı döneminden kalan su haznesinin kapağının kırıldığı ve içine ayakkabıların konulduğu görüntüler sosyal medyadan paylaşıldı. Bu paylaşımlar üzerine tepkiler çoğaldı. 

İmparatorluk Kapısı’nın tahribatının ardından yapılan açıklamada ‘tahribatın ufak bir dokunma nedeniyle meydana geldiği, herhangi bir güvenlik zafiyeti olmadığı’ belirtilmişti.

Ayasofya’da 154 güvenlik kamerası ve 68 güvenlik görevlisi ile birlikte turizm polisleri görev yapıyor. Ömer Faruk Yavaşçay adlı sosyal medya kullanıcısının paylaşımının böylesine güvenlik önlemlerinin var olduğu Ayasofya’da nasıl ortaya çıktığı da merak ediliyor. 

Ömer Faruk Yavaşçay tarafından 26 Nisan’da yapılan ve birkaç gündür sosyal medyada yaygınlaşarak gündem olan paylaşımda, tarihi su haznesinin kapağının kırıldığı ve içine ayakkabıların konulduğu görülüyor. Haznenin etrafında da ayakkabılar bulunuyor.

Yavaşçay söz konusu görseli, “Bu fotoğrafı dün gece (24 Nisan) saat 22.43’te Ayasofya Camiinde çektim, Osmanlı’dan kalma su haznesinin kapağını kırıp içine ve yanına ayakkabılarını koymuş insanlar, kimsenin umurunda değil bu durum, yardıma ihtiyacı var” notuyla paylaştı.

ETİKETLER:
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.