Cengiz Aytmatov özel programla anıldı

Kırgız edebiyatının dünyaca ünlü ismi merhum Cengiz Aytmatov, 90’ıncı doğum yılında özel bir programla anıldı. Cengiz Aytmatov için bir de resim sergisi açıldı.

“Bozkırın ulu çınarı” olarak adlandırılan Kırgız edebiyatının dünyaca ünlü ismi merhum Cengiz Aytmatov özel programla anıldı. Cengiz Aytmatov’un 90’ıncı doğum yılına atfedilen anma programı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde yapıldı. 

Cengiz Aytmatov için 12 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen anma programı Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu öncülüğünde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür AŞ’nin desteğiyle gerçekleştirildi. 

Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner, Türk Konseyi Kırgızistan Temsilcisi Yıldız Uzakova, İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Shrubu Kayhan ve davetlilerin katılımlarıyla

“Doğumunun 90.yılında Cengiz Aytmatov” adlı anma programında, ünlü yazarın hayatını anlatan kısa film gösterildi. 

Programın açılış konuşmasını yapan Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner, “Eserlerinde, içinden çıktığı toplumun sosyal yapısını, ahlakını, kültürel değerlerini her zaman uygulamıştır. O kendi köklerinden beslendiği halde onun eserleri tercüme edilerek, 160’dan fazla dilde tüm dünyaya yayılmıştır. Onun için ‘Bozkırın Ulu Çınarı’ diye çok güzel bir benzetme yapılır. Ulu çınarın ağaçları da yüzyıllarca dallarını çok geniş bir alana yayar. Rahmetli Aytmatov da eserlerindeki mesajı tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır” dedi.

Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov, Cengiz Aytmatov’un sadece Kırgızların değil, tüm Türk dünyasının ortak değeri olduğunu söyledi. Sopokov, Aytmatov’un çok insancıl bir karakterde olduğunu belirterek şöyle devam etti: “İnsanları çok severdi ve bu sevgisini, bilgisiyle bir araya getirerek romanlarına yansıttı. Yazdığı kitaplar şu anda 170 ülkede okullarda öğrencilere anlatılıyor, kendisi örnek bir şahsiyet olarak gösteriliyor. Yazarlığının yanında çok önemli bir devlet adamı, aynı zamanda diplomat olarak çalışmış, ülkesine siyasi olarak da hizmet etmiş bir insan” 

Programın sonunda “Bozkırın Ulu Çınarı Aytmatov” adlı resim sergisi açıldı. Sergi 30 Aralık 2018 tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.