Şampiyon filminde rol alan atın sırrı

Efsane yarış atı Bold Pilot’un filmi olarak sinemalarda oynayan Şampiyon, izleyicinin ilgisini çekiyor. Ardı ardına gelen sorulardan biri de Bold Pilot rolünü oynayan atla ilgili… Bold Pilot’u canlandıran atın özellikleri, adı sanı…

Şampiyon filminde rol alan atın sırrı, en az film kadar ilgi çekici. Şampiyon filmindeki efsane yarış atı Bold Pilot’u canlandıran, filmde rol alan atın sırrı ne? 

Okuyalım…

Efsane İngiliz safkan yarış atı Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş’ı merkeze alarak ilgi çekici bir aşk hikayesini konu edinen Bizim İçin Şampiyon filmi vizyona girdi.

Filmle birlikte merak edilen sorular da birbiri ardına gelmeye başladı.

Filmi izleyenler rol alan isimleri bir bir öğrendi. Ancak başroldeki asıl kahraman olan Bold Pilot’u hangi at canlandırdı?

Öyle ya… Halis Karataş’ı Ekin Koç, Begüm Atman’ı Farah Zeynep Abdullah beyaz perdeye taşırken, o efsane Bold Pilot’u seyirciye ulaştıran hangi at idi.

Halis Karataş ve merhume Begüm Atman mutlu günlerinde

Ölen babasını sinemada o canlandırdı 

Bold Pilot’u canlandıran kendi oğlu oldu. Yani babasının hayatını ekranda oynayan bir evlat var karşımızda. Onun adı Ganesh.

Ganesh, Bold Pilot’un oğlu.

Bold Pilot, 1996’daki Gazi Koşusu’nu jokeyi Halis Karataş ile 2.26.22’lik rekor dereceyle kazandı. Bu rekor bugüne dek hala kırılamadı.

Filmde Bold Pilot’ı 5 ayrı at canlandırdı. Bu atlardan biri de Bold Pilot’ın oğlu Ganesh oldu. 

Halis Karataş ve Begüm Atman’ın evlilik dansı.

Şampiyon filminde Halis Karataş ve Bold Pilot’ın sahibesi Begüm Atman’ın gerçek yaşamdaki aşkları konu ediliyor. 

Ünlü jokey Halis Karataş’ı canlandıran Ekin Koç, 3 ay boyunca jokey eğitimi aldı. Önce 10 kilo verdi. Halis Karataş ile bol bol vakit geçirdi sohbet etti.

At yarışlarının olduğu sahneler için 20 kişilik özel bir ekip kurularak çalışıldı. 

Şampiyon filmi 50 günde dört şehirde çekildi. Çekimler İstanbul, Sakarya, Bursa ve Konya’da yapıldı. 

Bold Pilot’u bu fotoğrafta görülen oğlu Ganesh canlandırdı.

ŞAMPİYON FİLMİYLE İLGİLİ BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

Bold Pilot’un mezarı 

Gelelim Bold Pilot’un hayatına. İngiliz safkanı Bold Pilot, ilk yarışını 28 Mayıs 1995’de iki yaşındayken Veliefendi’de koştu ve kazandı.

Türkiye’nin önde gelen atçılarından merhum Özdemir Atman’ın atlarından biriydi. 1996 yılındaki Gazi Koşusu’nu 2.26.22’lik derece ile kazandı. Bold Pilot’un bu rekoruna hala kırılamadı. 

Unutulmaz yarışın görüntülerini izleyebilirsiniz.

1998 yılında sakatlandı, yarışlara veda etti. 2014 yılında Türk at yarışı dünyası bir ilke şahitlik etti. O yıl Gazi Festivali etkinliklerinde Veliefendi Hipodromu’nda Bold Pilot hayranlarıyla buluştu ve özel bir jübile yaptı. At sevdalıları o gün Bold Pilot’u dakikalarca alkışladı. 

Bold Pilot’ın 2003 yılından itibaren “aygırlık yapmaya” yani dişilerle çiftleşerek yeni safkan yavruların dünyaya gelmesi için görevlendirildi. Bu çalışmalarla pistlere 32 koşucu yavrusunu da hediye etti. Bu yavrulardan 11’i tıpkı babaları gibi yarış kazanma başarısı gösterdi. Bunlardan biri de Ganesh adlı at oldu. Ganesh Şampiyon filminde babasını canlandırdı. 

Bold Pilot, 22 yaşında hayata veda etti. Mezarı yetiştiricisi Özdemir Atman’ın Adapazarı’ndaki harasına yapıldı. Bold Pilot bu mezara gömüldü. Mezar taşına annesiyle babasının adı ve kazandığı bazı yarışlar yazıldı.

Şampiyon Bold Pilot’ın mezarı Sakarya’da

Halis Karataş ve Begüm Atman’ın aşkı 

Şampiyon filminde Halis Karataş ve Begüm Atman’ın aşkı beyaz perdeye yansıyor. Bold Pilot ile başlayan aşk ilerleyen yıllarda Begüm Atman’ın hastalanıp ölmesi ile hüzünlü bir hal alıyor. Aşağıda Halis Karataş ve Begüm Atman’ın kurdukları ailenin fotoğrafını görüyorsunuz. 

Halis Karataş ve Begüm Atman’ın aile fotoğrafı

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Dil Tarih Coğrafya mezunudur. Türk hikayeciliği konusunda mikro tarih çalışmaları bulunmaktadır. Kültür sanat etkinlikleri, yazar buluşmaları, söyleşiler düzenlemektedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.