Ceyhun Atıf Kansu 100’üncü doğum yılı anma etkinlikleri

Eserleriyle yeni ufuklar açan Ceyhun Atıf Kansu 100’üncü doğum yılında çeşitli etkinliklerle anılacak. Şair ve yazar Ceyhun Atıf Kansu için 2019 yılı boyunca farklı illerde etkinlikler düzenlenecek.

Ceyhun Atıf Kansu 100’üncü doğum yılı anma etkinlikleri

Ceyhun Atıf Kansu 100’üncü doğum yılı için anma etkinlikleri düzenlenecek. Bu yıl şair ve yazar Ceyhun Atuf Kansu’nun 100’üncü doğum yılı. Kansu’nun 100’üncü doğum yıl dönümünde çeşitli anma etkinlikleri planlandı. 

Ceyhun Atıfı Kansu adına 2019 yılı boyunca farklı illerde sergiler, yeni kitap yayımları, belgeseller, çalıştaylar, toplantılar, şiir ve beste yarışmaları düzenlenecek.

Ceyhun Atıf Kansu anma etkinliklerinden ilki 12 Mart 2019 tarihinde saat 14.00’te Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. Prof. Dr. Asker Kartarı açılış konuşması yapacak. 

Ceyhun Atuf Kansu belgeselinin gösterimi yapılacak. Etkinlikte daha sonra “Toplumcu Şiirin Dünü Bugünü” adlı bir oturum gerçekleştirilecek. Açık oturumu şair Haydar Ergülen yönetecek. Yazarlar Eren Aysan, Enver Aysever ile şairler Ataol Behramoğlu, Şükrü Erbaş ve Turgay Fişekçi oturuma katılacak. 

Ankara’daki ilk Ceyhun Atıfı Kansu anma etkinliği ise 15 Mart 2019 tarihinde saat 13.30-17.30 arasında Türk Tabipleri Birliği salonunda düzenlenecek.

Türk Tabipleri Birliği ayrıca, Ceyhun Atuf Kansu’nun büyük bölümü Varlık dergisinin çeşitli sayılarından derlenen ve “Bir Kasaba Hekiminin Defteri” başlıklı seri yazılarını kitaplaştırarak yayımlayacak.

Ceyhun Atıf Kansu anma etkinlikleri

28 Mart 2019 Perşembe Saat 18.00 – Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi. 38 sanatçının katılımı ile “Bağımsızlık Gülü-Ceyhun Atuf Kansu 100 Yaşında” sergisi açılacak. 

Etkinlik kapsamında, Ceyhun Atuf Kansu’nun kimi kişisel eşyaları da sergilenecek. Aynı sergi, 25 Nisan-15 Mayıs arasında Antalya Kültür Sanat Kaleiçi Evi’nde açılacak.

28 Mart 2019 Saat 19.00 Çağdaş Sanatlar Merkezi Yaşar Kemal Salonu. BESOM (Besteciler, Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Birliği Derneği) ile Ceyhun Atuf Kansu ailesinin birlikte düzenlediği, Kansu’nun şiirlerinden bestelenmiş şarkı yarışması final konseri .

Törende gerçekleşecek beste yarışmasının final konserinin ardından, yapımcılığını Işık Kansu’nun, yönetmenliğini Egemen Adak’ın yaptığı Ceyhun Atuf Kansu belgeseli izlenecek.

Kurtuluş Savaşı’nın 100. yıldönümü nedeniyle Ceyhun Atuf Kansu’nun yazı ve şiirlerinden derlenmiş halk oyunları ve müzikle bezenmiş bir gösteri, Mayıs ayı içinde, Samsun’da, ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu Mezunları tarafından sahnelenecek.

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.