Cezayirli Kadınlar tablosunu halk göremeyecek

Picasso’nun Cezayirli Kadınlar adlı tablosunu halk göremeyecek. Neden mi? Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’nun “Les femmes d’Alger, Version O” (Cezayirli Kadınlar, Versiyon O) tablosu, rekor bir fiyata 179.3 milyon dolara (yaklaşık 483 milyon TL) satıldı. Eser, açık arttırmayla satılan en pahalı tablo unvanını aldı.

1955 tarihli eser, New York’taki Christie’s Müzayede Evi’nde düzenlenen müzayedede satıldı. Tabloyu, adının gizli kalmasını isteyen bir alıcı müzayedeye telefonla katılarak aldı.

Çıplak cariyelerin kübist bir bakış açısıyla tasviri olan tablo, İspanyol ressamın 1954-1955 yılları arasında A’dan O’ya kadar sıraladığı 15’lik bir serinin parçası.

İngiliz ressam Francis Bacon’ın “Three Studies of Lucian Freud” (Lucian Freud’un Üç Taslağı) adlı eseri müzayedede satılan en pahalı tablo unvanına sahipti. Bacon’ın eseri 2013 yılında 142.4 milyon dolara (383 milyon TL) alıcı bulmuştu.

Bu satışla birlikte bir ünlü tablonun daha kalabalık halk kitleleri tarafından görülebilme imkanı ortadan kalktı. Bu tablo şimdi henüz adı açıklanmayan alıcının gözü önünde olacak.

Müzayedede heykel alanında da bir rekora imza atıldı. İsviçreli heykeltıraş Alberto Giacometti’nin “Pointing Man” adlı gerçek boyutlu eseri, 141.3 milyon dolara (360 milyon TL) satılarak en pahalı heykel oldu.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.