Demet Akbağ’ın okuduğu şiir Türkiye için

Demet Akbağ, Ankara Marka Festivali’nde sevenleriyle buluştu. Akbağ, gündeme ithafen Hilmi Yavuz’un “Doğu’nun Gurbetleri” adlı şiirini okudu.

Demet Akbağ’ın okuduğu şiir Türkiye için

Tiyatro ve sinema sanatçısı Demet Akbağ’ın okuduğu şiir Ankara Marka Festivali’nde duygu dolu anlar yaşattı. Ülke gündemine ithafen Hilmi Yavuz’un şiirini okuyan Demet Akbağ, hüzünlü ama umut doluydu. Hilmi Yavuz’un o şiirini yazının alt kısmında okuyabilirsiniz.

Ankara Marka Festivali’nin ikinci gününde Ankaralılar Demet Akbağ ile buluştu. Demet Akbağ, ilkini geçen ay İstanbul’da sahnelediği ‘Bir Demet Muhabbet’le Ankaralı sevenlerinin karşısına çıktı.  Ankara Marka Festivali sahnesinde izleyenleri bir saat süresince  kahkahaya boğan Demet Akbağ, bol bol alkışlandı.

Demet Akbağ, izleyicilerden gelen “Hayatınızı kaleme almayı düşünüyor musunuz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Hayatımı kitaplaştırmayı düşünmüyorum ama sahnede ölmek istiyorum”

Gösterinin finalinde gündeme ve yaşananlara ithafen Hilmi Yavuz’un ‘Doğunun Gurbetleri’ şiirini okuyan Akbağ, dakikalarca ayakta alkışlandı. İşte Hilmi Yavuz’in “Doğu’nun Gurbetleri” adlı şiiri:

akşam en güzel masaldır

iyi anlatılırsa

doğru olan herşeyde biraz

öfke, biraz yılgınlık vardır

der, bir kıssa

cam incelince şarap da incelir

yaşam acıdan kırmızıya

ölüm hüzünden beyaza

ve bir gül gelirse

bu yol ayrımından gelir

mutlaka ve nasılsa

kendi elimizle kurduğumuz gurbetten

daha zor bir sürgün yoktur

yaşasak da yaşamasak da

umuda ve sonbahara hüküm ki:

gülün saltanat devrinden

ne sevdikse bugünden

ve ne kaldıysa dünkü

acıyı yakuta döndürsün

hüznü döndürsün elmasa

akşam en güzel masaldır çünkü

iyi anlatılırsa

Editör: Cem Cengiz Yarar

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.