Tarık Akan lümpendi sonradan değişti

18.12.2016
A+
A-

Yeşilçam yönetmenlerinden Muzaffer Hiçdurmaz, Tarık Akan ile ilgili anılarını paylaştı. Hiçdurmaz, Tarık Akan’ın Yeşilçam’a ilk geldiğinde kültürsüz olduğunu belirterek, sonradan değiştiğini anlattı.

Yönetmen Muzaffer Hiçdurmaz, Tarık Akan lümpendi sonradan değişti, dedi. Tarık Akan’ın Yeşilçam’daki dostlarından yönetmen Muzaffer Hiçdurmaz,  19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde anılarını paylaştı.

19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Tarık Akan anısına gösterilen “Maden” filminin söyleşisinde usta oyuncunun eski dostu, yönetmen Muzaffer Hiçdurmaz vardı. Hiçdurmaz, hem film hem de Tarık Akan’la ilgili çok özel bilgileri festival izleyicisi ile paylaştı.

Yönetmen Muzaffer Hiçdurmaz

Türk sinemasının usta oyuncularından Tarık Akan anısına “Maden” filminin gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından ise Tarık Akan ile pek çok filmde birlikte çalışmış, efsanevİ “Yol” filminin ikinci yönetmeni ve Tarık Akan’ın başrolünü üstlendiği “Çark” filminin yönetmeni Muzaffer Hiçdurmaz, sahnedeydi. 

1978 tarihli film ile 2016 yılı Türkiyesi arasında fark olmadığını dile getiren Hiçdurmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Film 1978’de çekildi, 2016’dayız. Görüyorsunuz; olayların birbirinden hiçbir farkı yok. Bu filmi Tarık Akan anısına gösterdik ama bunu yaparken de sosyal filmlere katkısının ne kadar büyük olduğunu bir daha gördük. “Sürü”, “Maden”, “Yol” ve “Çark”; bu filmlerden. Tarık çok erken gitti ama sinemaya katkısı büyük. Geldiğinde Amerikan sinemasının Türkiye’de bir uzantısı olan parlak, yakışıklı, güzel insanların aşk filmleri vardı piyasada. Daha sonra bu değişti, toplumsal filmler yapılmaya başlandı”

BAKIRKÖY ÇOCUĞU LÜMPENDİR

Muzaffer Hiçdurmaz, Tarık Akan’ın ikinci filminden itibaren birlikte çalışmaya başladıklarını anlattı. Hiçdurmaz, usta oyuncunun kişisel tarihiyle ilgili şu detayı verdi: “Bir subay çocuğuydu, Bakırköylü’ydü. Bakırköy çocuğu tabiri vardı. Oradaki gençler biraz daha lümpendirler. Tarık da geldiğinde pek fazla kültürlü değildi ama kendini geliştirmesini, sanata eğilmesini ve oyuncu nasıl olunuru bildi. Önemli olan da buydu”

Maden filminden

TARIK AKAN’I KOVUN

Hiçdurmaz, Tarık Akan’ın rol aldığı “Beyoğlu Güzeli” filmindeki bir hatırayı da izleyicilerle paylaştı:

“Ertem ağabey (Eğilmez) yönetmeniydi filmin. Sete gittim, set ekibi dedi ki ‘Ertem ağabey Antalya’ya gitti, sen de Tarık’ı al, gel.’ Tarık’a gittim, ‘gidiyoruz’ dedim, uçak bileti filan alınmış, bekliyor Antalya’da ekip. Tarık ‘gelemem’ dedi. ‘Niye?’ dedim, ‘Filmim bitmedi’ dedi. Israr ettim, ikna edemedim, ben atlayıp Antalya’ya gittim. Ertem ağabey de serttir. O yüzden yalan söyledim. Tarık işi bitince arabayla gelecekmiş, dedim. Ama ertesi gün gerçekten ağabeyinin arabasıyla geldi Tarık. Fakat deli Ertem ağabey ‘Kovun. Bana dün lazımdı, bugün işime yaramaz’. Ve hemen Kartal’ı (Tibet) çağırdı o rol için. Onunla Antalya’da 15 gün çalıştı. İstanbul sahneleri için döndüğümüzde ise Berker İnanoğlu, Kartal’a silah dayadı ‘Benimle sözleşmen var, başka filmde oynayamazsın’ diye. İşte o zaman da Ertem ağabey yeniden Tarık’a döndü, onunla çalıştı.”

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.