Devlet Tiyatroları Aşık Veysel ile yeni sezonu açtı

Sevinç Rençberler
Tiyatro sevdalısı. Dünya bir sahneyse o da 724kultursanat.com’da rol almayı seviyor. Romanlar hele uzun soluklu olanlar onun favorisi. Murakami tutkusu romanların ağırlığından. Okudukça bitmesin istiyor. İletişim: sevinc@724kultursanat.com

Devlet Tiyatroları 2020-20201 sezonunu Aşık Veysel oyunu ile açtı. Tek perdelik oyunun dünya prömiyerinin yapıldığı Ankara’daki Küçük Tiyatro Sahnesi’nde corona virüs tedbirleri ile açılış yapıldı.

Devlet Tiyatroları Aşık Veysel ile yeni sezonu açtı. Aşık Veysel oyunun dünya prömiyeri ile yapılan açılışta elbette pandemi tedbirleri vardı. Sosyal mesafe kurallarına göre salonda oturan izleyiciler seyir süresince maskeliydiler. İçeri alınmadan önce seyircilerin tek tek ateşi ölçüldü.

Devlet Tiyatroları Aşık Veysel ile yeni sezonu açtı.

Devlet Tiyatroları yeni sezonu Ankara’da Küçük Tiyatro Sahnesi’nde açtı. Devlet Tiyatroları, 2020-2021 sanat sezonunun açılışı Aşık Veysel oyununun dünya prömiyeriyle yapıldı. 

Aşık Veysel oyununu Osman Nuri Ercan’ın yazdı ve oynadı. Alpay Ulusoy ise yönetmenliğini üstlendi. Osman Nuri Ercan oyun öncesi esere ilişkin bilgi verdi. Sanatçı, Aşık Veysel’in Türk halkının bağrına bastığı, ünü dünya ile buluşan evrensel bir değer olduğunu hatırlattı. 

Küçük Tiyatro Sahnesi’nde pandemi tedbirleri altında sezon açılışı yapıldı.

Bağlama dersleri aldım

Osman Nuri Ercan, Aşık Veysel’in vatan aşığı olduğunu kaydederek “İstiklal Savaşı yıllarında ‘Askere gidemedim, üzülüyorum. Arkadaşlarım gibi cepheye gitseydim, vatanım için çarpışsaydım’ diyecek kadar güçlü bir vatan aşığı, Atatürk sevdalısı. Karşısındakine hoşgörü ile davranan, gönlü sevgi ile dolu. Nasıl olsa hepimiz dünyanın sonuna geliriz. ‘Şu dünyada en güzel şey iyiliktir’ diyen, gönlü sevgi dolu bir güzel insan” diye konuştu. 

Tek perdelik oyundaki rolü için Osman Nuri Ercan bağlama dersi aldığını söyledi. Ercan, oyunda ünlü halk ozanının türkülerini çalarak seslendirdi. 

Aşık Veysel oyununun yönetmenliğini Alpay Ulusoy yapıyor. Oyunun dekoru Hakan Dündar, kostüm tasarımı Ceren Karahan, ışık tasarımı ise Yakup Çartık’a ait.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.