Dostluk için yarışan filmler ödüllerini aldı

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. Festivalin “Kısa Metraj Film Yarışması” kategorisinde birincilik ödülünü İran’dan “The Sea Swells” filmiyle Amir Gholami kazandı.

Dostluk için yarışan filmler ödüllerini aldı. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali sona erdi. Fethi Gemuhluoğlu’nun “dostluk” felsefesinden yola çıkan festival üç gün sürdü.

“Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali” Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi destekleri ile Balkon Film organizasyonunda bu yıl ilki 14-15-16 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi.

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, 16 Aralık 2018 Pazar akşamı düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

Ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

Anjelika Akbar’ın muhteşem konseriyle başlayan ödül törenini oyuncu Irmak Örnek ile oyuncu Mert Yavuzcan sundu.

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali kapanış töreninde Festival Başkanı Faysal Soysal festival destekçilerine teşekkür etti.

Türkiye’nin son yıllarda insanı yardım ile dostluk konusunda bir öncü olduğunun altını çizen Soysal, sözlerine şöyle devam etti: “80 ülkeden 800’ün üzerinde başvuru aldık. Sanıyorum başka bir ülkede böyle bir festival bu kadar ilgi görmezdi. Çünkü Türkiye’nin özellikle son yıllarda insani yardım, paylaşma ve dostluk konusunda dünyaya örnek, öncü olduğu ortadadır.”

Yaşam Boyu Dostluk Ödülleri

“Yaşam Boyu Dostluk Ödülleri” sinema ve tiyatro sanatçısı Süleyman Turan, yapımcı ve yönetmen Biket İlhan ile yönetmen Reis Çelik’e takdim edildi.

Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Lütfi Şen sahnede bir konuşma yaptı: “Bu festival her şey bizim gönlümüzden doğarak başka gönüllere değsin diye yaptığımız bir festival. Bugün izlediğimiz filmlerde, okuduğumuz hikayelerde, dinlediğimiz şiirlerde bir kişinin inanılmaz katısı var. O kişi bu sanatsal dönüşümlerle bize ulaşan bir kişi. Fethi Gemuhluoğlu. Bu festivalin esin kaynağı. Anadolu’nun bu mayasını dünyaya taşımak zorundayız. Bu festival büyük bir emekle buraya geldi. Bu festivalin kaybedeni yok. Dostluk için atılan her adım çok önemlidir. İlk yılı olmasına rağmen bu festivale 80 farklı ülkeden film geldi. Bu büyük bir adım. Dünyayı dostluk kurtaracak.”

Festivalin birincisi İran’dan

Festivalin “Kısa Metraj Film Yarışması” kategorisinde birincilik ödülünü İran’dan “The Sea Swells” filmiyle Amir Gholami kazandı. İkinciliğe ise Kazakistan’dan “The Last Teacher” filmiyle Alan Rakhmetaliyev, üçünlüğe İran’dan “Hedieh” filmiyle Sahar Sotoodeh değer görüldü.

Mansiyon ödüllerinde de birincilik Fransa’dan “Arthur Rambo” kısa filmiyle yönetmen Guillaume Levil’e, ikincilik ise Türkiye’den “Naftalin” filmiyle Furkan Daşbilek’e değer görüldü.

“Fethi Gemuhluoğlu Özel Ödülü”nü de Türkiye’den “Gümüş” filmiyle Deniz Telek’e verildi.

 

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Dil Tarih Coğrafya mezunudur. Türk hikayeciliği konusunda mikro tarih çalışmaları bulunmaktadır. Kültür sanat etkinlikleri, yazar buluşmaları, söyleşiler düzenlemektedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.