Dumlupınar Vatan Sağ Olsun film fragmanı yayınlandı

Dumlupınar Vatan Sağ Olsun filminin ilk tanıtım fragmanı yayınlandı. 2020’de vizyona girecek olan filmin çekimleri devam ediyor.

Dumlupınar Vatan Sağ Olsun film fragmanı yayınlandı

Dumlupınar Vatan Sağ Olsun film fragmanı yayınlandı. Türk denizcilik tarihinde yaşanan en hüzünlü facialardan birinin yaşandığı Dumlupınar denizaltısıyla ilgili filmin tanıtım fragmanı seyirciyle buluştu.

Dumlupınar Vatan Sağ Olsun filminin çekimleri sürüyor. Türk denizcilik tarihindeki unutulmaz facianın yaşandığı Dumlupınar sinema filmi olarak günümüze taşınıyor.

Filmin yapımcısı gerçek hayat hikayelerini sinemaya taşımasıyla bilinen Mustafa Uslu. ‘Ayla’ , ‘Müslüm’ gibi gişede de başarılar yakalayan filmlere imza atan Mustafa Uslu, bu kez Dumlupınar Vatan Sağolsun filmini beyaz perdeye getiriyor.

Dumlupınar Vatan Sağ Olsun filminin yönetmeni Can Ulkay. Senaryosu Mert Dikmen tarafından yazıldı. Filmin başrollerinde Ali Atay, İsmail Hacıoğlu, Murat Yıldırım ve Farah Zeynep Abdullah rol alıyor. Ali Atay ve Farah Zeynep Abdullah için ayrı bir not düşmek gerek… Her ikisi de son dönemde çekilen gerçek hayattan alınan hikayelerin sinemaya aktarıldığı filmlerde rol aldılar. Ali Atay, ‘Ayla’ , ‘Türkişi Dondurma’ filmlerinde, Farah Zeynep Abdullah ‘Şampiyon’ filmlerinde seyirciyle buluştu. 

Dumlupınar Vatan Sağ Olsun filminde Farah Zeynep Abdullah da rol alıyor.

Dumlupınar Vatan Sağ Olsun vizyon tarihi

Dumlupınar Vatan Sağ Olsun filminin ilk tanıtım fragmanı yayınlandı. Dumlupınar denizaltısı faciası 1953 yılında Çanakkale Boğazı çıkışında yaşandı. Boğaz açıklarında İsveç bandıralı bir şileple çarpışan Dumlupınar denizaltısında 81 askerimiz şehit oldu. 

Dumlupınar Vatan Sağ Olsun vizyon tarihi 17 Ocak 2020 olarak açıklandı. Gelecek yıl beyaz perdeye gelecek olan filme dikkat çekebilmek için ilk fragman yayınlandı.

Filmin tanıtım fragmanında ‘Ah Bir Ataş Ver” adlı türkü yer aldı. Ah Bir Ataş Ver türküsü Dumlupınar denizaltı faciasını anlatıyor. Denizaltıda yaşanan son anlarda askerlerimiz son kez sigaralarını yakarlar ve bu türküyü söylerler. Filmin tanıtım fragmanında askerler Dumlupınar’da ölüme giderken son kez bu türküyü yanık yanık okurlar. 

Dumlupınar Vatan Sağ Olsun filminde Ah Bir Ataş Ver türküsü söyleniyor.

Dumlupınar denizaltısı Çanakkale Boğazı Nara Burnu açıklarında Naboland adlı bir İsveç yük gemisiyle çarpışır. Gece yaşanan bu kaza sırasında Dumlupınar’ın güvertesinde 8 mürettebat bulunmaktadır. Çarpışma sırasında su üstünde seyir halinde olan Dumlupınar’da toplam 81 askerimiz görev yapmaktadır. 

Feci çarpışmanın sonucunda güvertedeki 8 askerimiz denize düşer. Düşenlerden 2’si pervaneye takılarak diğeri ise boğularak şehit olur. Sağ kalan 5 kişi kurtarılır.

Dumlupınar, çarpışmanın etkisiyle batmaya başlar. Askerlerin çıkışı mümkün olmaz.  Dumlupınar’daki askerlerimizle kurulan son bağlantıda, kayıtlara geçen ses ise “Vatan sağ olsun” olur. 

Sinemada Dumlupınar rekabeti yaşanacak

Sinemada Dumlupınar rekabeti yaşanacak. Çünkü geçtiğimiz aylarda bir başka yapımcı olan Necmettin Sancak, Dumlupınar ile ilgili bir film için basın toplantısı düzenlemişti. Dumlupınar Sonsuza Kadar adlı filmin yönetmeni Ömer Faruk Sorak. Senaryo ve proje tasarımı ise Seda Demirtaş’a ait. 

Bası toplantısında Dumlupınar Sonsuza Kadar filminin senaryosunun yazımına 2014’de başlandığı açıklanmıştı. 5 yıllık bir araştırma ve çalışma sonucu ile hazırlık aşamasının tamamlandığı Dumlupınar Sonsuza Kadar filminin 2020 yılında vizyona gireceği belirtilmişti. Dumlupınar Sonsuza Kadar filminin Hollywood standartlarında çekileceği iddiasında bulunulmuş hatta dünya çapında bir starın da rol alacağı ifade edilmişti.

Şimdi merakla iki filmle ilgili gelişmeler takip edilecek. 2020 yılı geldiğinde de Dumlupınar filmleri beyaz perdeye yansıyacak. Tarihi açıdan ele alındığında güzel ve keyifli bir gelişme. Bakalım hangisi gişede daha başarılı olacak. “Dumlupınar Vatan Sağolsun” filmi mi “Dumlupınar Sonsuza Kadar” filmi mi izleyici tarafından daha çok beğenilecek? İzleyip göreceğiz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kasim dedi ki:

    Hala yayinlanmadi film hakkinda bir bilgi yok. Ogrenebilir miyiz