Duvarlar tuval oldu ünlü resimler binaları süsledi

Mersin’in Toroslar ilçesinde binaların dış duvarlarına dünyaca ünlü ressamların tabloları aktarıldı. Caddeler açık hava resim sergisi havasına büründü.

Duvarlar tuval oldu ünlü resimler binaları süsledi

Toroslar’da duvarlar tuval oldu, ünlü resimler binaları süsledi. Mersin’in merkez Toroslar İlçesi’nde, binaların duvarları ünlü ressamların tabloları ile süsleniyor. Birkaç karış tablolar, devasa duvarlara aktarılıyor.

Dünyaca ünlü tabloların reprodüksiyonları Toros caddelerini sokaklarını renklendiriyor. Ama en önemlisi, kent hayatında sanata karşı farkındalık oluşturuluyor. 

“Duvarlar tablo projesi” Toroslar Belediyesi’nin bulvar, cadde ve sokaklarda cephe düzenlemesi kapsamında başladı. Projenin ilk uygulama alanı Akbelen Bulvarı üzerindeki toplu konut binaları oldu. Caddeler açık hava sergisine döndü. 

Ünlü tabloların reprodüksiyonları özel bir teknikle duvarlara aktarıldı.

Binaların dış cepheleri Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Diego Rivera, Frida, Neşet Günal ve Osman Hamdi Bey’in eserlerinin reprodüksiyonları süslendi.

Sanata karşı Toroslar ilçesinde duvarlardaki resimlerle farkındalık oluşturuldu.

Ressam Nazife Bilgin Hazar tarafından çizilen resimler büyük beğeni aldı. 

Binaların dış cephelerindeki ünlü ressamların resimleri, metruk ve bakımsız görüntüyü ortadan kaldırdı. Çevrede yaşayanlar için daha keyifli bir atmosfer oluşturuldu. 

Ressam Ertuğrul Çavuşoğlu, Toros Belediye Başkanı Hamit Tuna, ressam Nazife Bilgin Hazar.

Toros Belediyesi’nin çalışmalarında 21 binanın dı cephesi tablo olarak değerlendirildi. Toros Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın sanat üzerinden kenti güzelleştirmenin ve yaşayanlara farklı bir bakış açısı sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 

Mersin’de merkez ilçe Toroslar Belediyesi’nin başlattığı proje kapsamında dünyaca ünlü ressamların eserleri ressam Nazife Bilgin Hazar tarafından evlerin duvarlarına yansıtıldı.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Memduh altunbulak dedi ki:

    Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık. Sanata değer veren liyakat sahibi insanlar o kadar azki.