Duygu Asena Roman Ödülü Menekşe Toprak’a

05.06.2015
A+
A-
Duygu Asena Roman Ödülü Menekşe Toprak’a

Doğan Kitap tarafından düzenlenen Duygu Asena Roman Ödülü bu yıl “Ağıtın Sonu” adlı eseriyle Menekşe Toprak’a verildi.  Duygu Asena’nın anısına düzenlenen Duygu Asena “Kadının Hala Adı Yok” Roman Ödülü sonuçları açıklandı.

Yaşamı boyunca kadın hakları konusundaki bilinçlendirme ve eserleriyle tanınan Duygu Asena ölümünden sonra aynı merkezde bir yarışma ile anılıyor. Duygu Asena’nın “Kadının Adı Yok” adlı eserine atfen yarışmanın adı da “Kadının Hala Adı Yok” olarak konuldu.

Yarışmanın Seçici Kurul’u, 29 Nisan Çarşamba günü yaptığı toplantıda ödülün ‘Ağıtın Sonu’ adlı romanıyla Menekşe Toprak’a verilmesini oy birliğiyle kabul etti. Seçici Kurul Menekşe Toprak’ın ‘Ağıtın Sonu’ romanını, küresel ekonominin içinde yerini alan bir Türkiyeli genç kadının tüm çatışmalarını ve özlemlerini dürüst biçimde aktaran, karakterin duygusal boyutunu anlatının toplumsal yanıyla dengeli biçimde kuran bir metin olması bakımından ödüle değer buldu.

Seçici Kurul;

Vuslat Doğan Sabancı (Onursal Jüri Başkanı)
Doğan Hızlan(Jüri Başkanı)
Filiz Aygündüz
Buket Aşçı
Turhan Günay
İhsan Yılmaz
Cem Erciyes
İnci Asena

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.