“Kırmızı Lale” Kar Korsanları’nın Oldu

Hollanda’nın üç farklı şehrin de düzenlenen 3. Kırmızı Lale Film Festivali’nin Amsterdam ayağı, önceki akşam düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Festivalin galibi  ‘Kar Korsanları’ oldu. 65. Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan film, “İtirazım Var” ve “Sivas” gibi iki güçlü rakibini geride bıraktı.

Hollanda’nın üç farklı şehrinde düzenlenen 3. Kırmızı Lale Film Festivali’nin Amsterdam ayağı önceki akşam düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Festival, bugün ve yarın Rotterdam ile Eindhoven’daki gösterimlerle devam edecek. Kapanış töreni ise yarın akşam Eindhoven’da.

Amsterdam’daki modern mimari örneklerinden HET Eye Film Enstitüsü’ndeki ödül töreninin galibi, sürpriz sayılabilecek bir şekilde “Kar Korsanları” oldu. 65. Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan film, “İtirazım Var” ve “Sivas” gibi iki güçlü rakibini geride bırakarak Amsterdam’da ödülün sahibi oldu. Faruk Hacıhafızoğlu’nun ilk uzun metraj yapımı “Kar Korsanları”, 12 Eylül döneminde Kars’taki bir grup çocuğun evlerine kömür götürebilmek için verdiği mücadeleyi konu ediniyor. Ödülünü, festivalin onur konuğu Filiz Akın’ın elinden alan yönetmen, “Bir Almancı çocuğu olarak bu ödülü bütün gurbetçilere armağan ediyorum.” deyince haliyle salondaki gurbetçilerden bol alkış aldı. “Sivas” filmiyle En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Kaan Müjdeci ise ödülünü, festivalin gönüllü çalışanlarına adadı.

Açılışta olduğu gibi Janset ile Sipke Jan Bousema’nın renkli sunumlarıyla gerçekleşen ödül töreninde Seyirci Ödülü, “Neden Tarkovski Olamıyorum” filmine gidince salonda biraz şaşkınlık oldu. Filmin yönetmeni Murat Düzgünoğlu da ödül konuşmasında bu konuya değinerek, “Filmimiz seyircinin sıkılmadan izleyeceği bir film değil, o yüzden ödüle çok şaşırdım. Seyirciye teşekkür ediyorum.” diyerek durumu özetledi. Gecenin bir başka sürprizi ise Ayhan Sonyürek’in yönettiği “İyi Biri”nin Eleştirmen Ödülü’nü almasıydı.

Geçtiğimiz yıl Nuri Bilge Ceylan’ın katılımıyla bir hava yakalayan Kırmızı Lale Film Festivali, henüz yolun başında. Her festivalde yaşanacak ufak tefek aksaklıkları bir kenara bırakırsak, festivalin resmî ve özel kurumlardaki desteği giderek artıyor. Ancak bir seyirci sorunundan bahsedilebilir. Salonlardaki gösterimler az sayıda seyirciyle gerçekleşiyor ve bunların tamamına yakını ‘gurbetçi’lerden oluşuyor. Festival, Hollandalı seyirciye ulaşabilir ve Türk sinemasını onların gündemine taşıyabilirse o zaman başarıyı yakalayacak. Zaten, festival yetkilileri de amaçlarının bu olduğunu açık bir şekilde ifade ediyor. Bu açıdan bakınca, festival için önümüzdeki birkaç yıl büyük önem taşıyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.