Ediz Hun tiyatro sahnesinde On Küçük Zenci oyunuyla

03.10.2019
A+
A-

Ediz Hun On Küçük Zenci adlı oyun ile ilk kez tiyatro sahnesinde rol alacak. Türk sinemasının unutulmaz jönü Ediz Hun, tiyatro oyunuyla seyirciyle buluşuyor.

Ediz Hun tiyatro sahnesinde On Küçük Zenci oyunuyla

Ediz Hun tiyatro sahnesinde On Küçük Zenci oyunuyla… Yeşilçam filmlerinin unutulmaz jönü Ediz Hun, ilk kez tiyatro sahnesinde olacak. Agatha Christie’nin yazdığı On Küçük Zenci adlı romanın tiyatro uyarlamasında Ediz Hun da rol alıyor. 

Türk sinemasında unutulmaz bir yeri olan Ediz Hun, şimdi de tiyatro oyunu ile seyircinin karşısında olacak. Ediz Hun Dn Küçük Zengi oyununda rol alıyor.

Oyunun prömiyeri, 11 Ekim’de Kadıköy’deki Ak’la Kara Tiyatro’da yapılacak.

On Küçük Zenci oyunun yönetmeni Burak Karaman. Oyunda Ediz Hun ile birlikte Ali İl, Pelin Turancı, Fatih Gülnar, Hakan Akın, Oya İnci, Özdemir Çiftçioğlu, Cengiz Eşiyok, Ilgın Angın ve Ozan Altuntaş rol alıyor.

Oyunun dramaturjisini Savaş Özdural gerçekleştirdi. Dekor tasarımı Behlüldane Tor, kostümler Akın Tezer Tunalı ve ışık tasarımı Gökhan Arsın ile Ahmet Güleryüz tarafından hazırlandı. 

Oyun, 12 Ekim ve 13 Ekim’de de tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

On Küçük Zenci oyunun konusu

Olaylar 1938 yılında yaşanmaktadır. Birbirlerini hiç tanımayan on kişiye, arkadaşları, akrabaları, meslektaşları vs. tarafından tatillerini Zenci Adası’nda geçirmeleri için mektupla davet gelir. Bu on kişi adaya doğru yol alır ve yolda birbirleriyle tanışmaya başlarlar. Konuklar adaya vardıklarında adanın sahibi Bay ve Bayan O’Nyme ’nin hizmetkarları tarafından karşılanıp malikaneye yerleştirilirler. Ancak konukların her biri tesadüf olmayan esrarengiz bir biçimde orada bulunduklarını kısa bir sürede anlayacaktır.

Misafirler odalarına yerleştiklerinde her birinin duvarında On Küçük Zenci hakkında çocuk şarkısına benzeyen bir yazı vardır:
“On küçük zenci yemek yemeğe gittiler. İçlerinden biri boğuldu ve geriye dokuzu kaldı. Dokuz küçük zenci gece geç saatlere kadar uyanık kaldı. İçlerinden biri uykudan uyanmayı unuttu ve geriye sekizi kaldı.….“ Şeklinde yazı devam eder.
Saat sekizde yemek salonuna gelen misafirler masanın üzerinde on adet küçük zenci heykeliyle karşılaşırlar ve hepsi odalarındaki yazıdan bahseder, herkesin odasında yazı bulunması çok gariplerine gider ve o sırada arka fondan bir insan sesi işitilir. Bu ses gramofondan gelmektedir. Gramofondaki ses odada bulunan on kişinin geçmişte verdikleri kararlarla birilerinin ölümüne neden olduklarını tek tek söyler:

Odadaki on kişinin geçmişteki ölümler hakkında kendilerince çeşitli mazeretleri bulunmakta ve kendilerini masum görmektedirler. Kimse ölümüne yol açtıkları kişilerin sorumluluğunu üstlenmemekte ve kesinlikle kendilerinde en ufak suç bulunmadığını söylemektedirler.

Her biri panik yaşar ve aralarında tartışmaya başlarlar. Hatta malikane hizmetçisi Mary Rogers bu suçlama yüzünden fenalaşır, onu odasına taşırlar. Tam o sırada içkisinden bir yudum alan Tony MARTSON yere yığılır, bardağına baktıklarında bardağın dibinde siyanür bulurlar.

On küçük zenci yemek yemeğe gittiler. İçlerinden biri boğuldu ve geriye dokuzu kaldı.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.