Elif Şafak On Dakika Otuz Sekiz Saniye romanı geliyor

Ünlü romancı Elif Şafak yeni romanı ile okurlarla buluşmaya hazırlanıyor. On Dakika Otuz Sekiz Saniye adlı romanında Tekila Leyla adlı bir genel kadınının ölüm anı ile Türkiye’nin yakın tarihine bakılıyor.

Elif Şafak On Dakika Otuz Sekiz Saniye romanı geliyor

Elif Şafak On Dakika Otuz Sekiz Saniye romanı geliyor. Ünlü romancı Elif Şafak’ın On Dakika Otuz Sekiz Saniye adlı eseri Doğan Kitap tarafından yayınlanıyor. 

On Dakika Dokuz Saniye romanı Mayıs ayı sonunda raflarda yerini alacak. 

Elif Şafak On Dakika Otuz Sekiz Saniye adlı romanında Tekila Leyla’nın hikayesini anlatıyor. On Dakika Otuz Sekiz Saniye romanında Tekila Leyla üzerinden Türkiye’nin yakın dönem tarihinden hikayeler yer alıyor. 

Tekila Leyla, sıradışı bir kadın. Elif Şafak, sıradışı kadın Tekila Leyla’yı On Dakika Otuz Sekiz Saniye romanının merkezine oturtuyor. Tekila Leyla ile Türkiye’nin yakın tarihinin hikayesi roman sayfalarına yansıyor. 

Tekila Leyla bir Kasım sabahı çöp kutusuna atılmıştır. İstanbul’un uzak bir köşesindeki bir çöp kutusuna atılan Tekila Leyla’nın kalbi durmuş, nefes alıp verişi kesilmiştir. Ölmüştür. 

Tekila Leyla işte bu ölüm anında, çöp kutusunda olduğunu bilir… Ölüm… Tekila Leyla, şaşkınlıkla fark eder ki aslında ölüm bize anlatıldığı gibi değildir.

Çünkü Tekila Leyla’nın beyni hala tıkır tıkır çalışmaktadır. Dakika dakika anılar, kokular, o eski tatlar canlanır Tekila Leyla’nın zihninde.

Tekila Leyla, kim? Tekila Leyla, Van’dan İstanbul’a getirilen bir genelev kadınıdır.

Ölüm anında Van’dan getirilişini, genelevler sokağını adresi yapan, ona Tekila Leyla lakabını hediye eden hikâyesini hatırlar. Tam on dakika otuz sekiz saniye boyunca. Roman da adını işte bu zaman diliminden alır. On Dakika Otuz Sekiz Saniye…

Leyla kendi yolculuğunu hatırlar. Okurlar da onun anılarından Türkiye’nin yakın dönem hikayesine bakar. Yankee go home sloganı, Boğaz Köprüsü’nün açılışı, 1977 yılının 1 Mayıs’ı Tekila Leyla’nın zihninden okura ulaşır. 

Tekila Leyla’nın beş kadim dostu vardır. Zeynep122, Hollywood Hümeyra, Cemile, Sabotaj Sinan ve Nostalji Nalan…  Beş kadim dostu yani Leyla’nın ‘su ailesi’…

Onlar, Tekila Leyla’nın bu dünyadan bir ‘kimsesiz’ gibi yok olup gitmesine izin vermeyecektir.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Drogba dedi ki:

    şahane