En çok okunan kitap

Türk Kütüphaneciler Derneği, Kürk Mantolu Madonna’nın 2015 yılında en çok okunan kitap olduğunu açıkladı.  Bu yıl ilk kez yapılan araştırmaya göre Sabahattin Ali’nin çok sevilen eseri Kürk Mantolu Madonna, en çok okunan kitap oldu. 

Türk Kütüphaneciler Derneği, bu yıl ilk defa kütüphanelerden okuyucu istatistiklerini aldı. Bu istatistiklere göre 2015 yılında en çok okunan kitap tespitini yaptı.

Yapı Kredi Yayınları’ndan Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna ve Epsilon Yayınlarından Saftirik Greg’in Günlüğü adlı kitaplar, 2015 yılında en çok ödünç alınan kitaplar oldu.

Dernek, kitapların yayınevi temsilcilerini 28 Mart’ta 52. Kütüphane Haftası’nın açılışında ödüllendirecek.

52. Kütüphane Haftası’nın açılışı 28 Mart’ta yapılacak. Dernek, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 50. Yıl Salonu’nda saat 10.00’da olacak olan hafta açılışında bir dizi etkinlik sunacak. Bu yıl ilk defa kütüphanelerden alınan okuyucu istatistikleri sonucu 2015 yılında en çok okunan kitapları tespit ettiklerini açıklayan Dernek Başkanı Ali Fuat Kartal, “Yapı Kredi Yayınları’ndan Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna ve Epsilon Yayınlarından Saftirik Greg’in Günlüğü adlı kitaplar, 2015 yılında en çok ödünç alınan kitaplar oldu. Bu anlamlı bir ödül; çünkü takdir edersiniz ki kütüphanelerden kitaplar, özellikle de edebi eserler gerçek okurlar tarafından okunmak için alınır. Oysa bir kitapçıdan ‘okuyacağım’ ya da ‘evde bulunsun’ diye aldığımız birçok kitabı okumayız. Bu bağlamda kütüphanelerde en çok okunan kitap gerçek okuruna ulaşmış kitap demektir.” diye konuştu. 

KÜRK MANTOLU MADONNA GERÇEKTE KİM?

Ali Fuat Kartal şöyle devam etti:1943 yılında Remzi Kitabevi tarafından basılan Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna adlı eseri basıldıktan 73 yıl sonra en çok okunan kitap olarak güncelliğini koruyor. Türk Edebiyatı’nın klasikleri arasında yer alan Kürk Mantolu Madonna’nın tekrar tekrar okunması, insanın özünün dair davranışlarının değişmediğinin bir göstergesi midir? Kadın erkek ilişkileri, erkeklerin kadına bakış açıları gibi temel değerlerin sorgulandığı Kürk Mantolu Madonna yine en çok okunan kitap oldu. Epsilon Yayınlarından Saftirik Greg’in Günlüğü adlı kitap çocukların kendilerini bulduğu hem eğlendirici hem de çocukların kendi hikâyelerini yazabilecekleri boş alanların olması özellikle çocukları ilgisini çeken bir kitap.

BAŞÖRTÜLÜ MADONNA NASIL KÜRK MANTOLU OLDU?

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.