Etiler Festivali bu hafta sonu

Etiler Festivali iki gün boyunca katılımcılara konser, belgesel, imza etkinlikleri ve söyleşilerle keyifli anlar vaad ediyor. Etiler Lisesi bahçesinde doğan festival şimdi Etiler Sanatçılar Parkı’nda daha kapsamlı olarak sürdürülüyor.

Etiler Festivali bu hafta sonu

Etiler Festivali bu hafta sonu düzenlenecek. 5. Etiler Festivali (EtilerFest) kültür – sanat ağırlıklı zengin programıyla 21 – 22 Eylül tarihlerinde Etiler Sanatçılar Parkı’nda gerçekleştirilecek. Festivalin onur konuğu Türkân Şoray olacak. Festival kapsamında düzenlenen Emek ve Şükran Ödülü sinema yazarı Atilla Dorsay’a verilecek. 

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen festivalin içeriği Hülya Çavuş Eğitim Vakfı (HÇEV) tarafından hazırlandı. EtilerFest, pek çok ünlü isimin katılımı ile düzenlenecek. Festivalin bu yılki ana teması “Bir Toplumun Umudu: Eğitim ve Öğretmenlerimiz” olarak belirlendi. Festivalde, ülkemizin öğretmen yetiştirme mirasına, özellikle Köy Enstitüleri üzerinden vurgu yapılacak.

Sinema yazarı, eleştirmen Atilla Dorsay’a “Emek ve Şükran Ödülü” verilecek. Ödül, alanında artı değer üreterek topluma katkı sağlamış, Levent ve Etiler’le bütünleşmiş duayen isimlere veriliyor. Ödül gecesi Atilla Dorsay’ın ünlü dostları da sahnede kısa konuşmalar yapacak. Nil Burak da konser verecek. 

Hafta sonunu bir şenliğe dönüştürecek festivale, Beşiktaş ilçesinin Etiler ve Levent bölgesinde ikamet eden pek çok ünlü ismin katılımı bekleniyor. Festival ziyaretçileri, 21 Eylül Cumartesi akşamı 20.30’da Zakkum grubunun konseriyle müzik ziyafeti yaşayacak.

Festival alanında iki gün boyunca ilgi çekici aktivite noktaları, çocuklar ve yetişkinler için atölyeler, lezzet durakları, kadın üretimine saygı kapsamında açılan tasarım stantları yer alacak, canlı dinletiler ve dans gösterileri gerçekleştirilecek.

Etiler ve Levent bölgesi ile bütünleşmiş isimlerden Sanat Güneşi Zeki Müren ise Madame Tussauds koleksiyonunda yer alan balmumu figürü ile festivalde olacak. Bu bağlamda “Komşumuz Zeki Müren” başlıklı bir istasyon sohbeti de gerçekleştirilerek.

Yücel’in Çiçekleri belgesel gösterimi

Festivalin ana temasına vurguyla Hasan Âli Yücel Klasiklerinden oluşan bir kitap sergisinin de yer alacağı etkinlikte, Cengiz Özkarabekir’in yönettiği “Yücel’in Çiçekleri” belgeseli gösterilecek. Gösterim 22 Eylül Pazar, 19.15’te başlayacak.

İmza Etkinlikleri

Festivalin ikinci gününde (22 Eylül Pazar), Tufan Türenç ve Turan Akıncı, Remzi Kitabevi standında saat 14.00’ten itibaren kitaplarını imzalayacaklar…

Ana Sponsor Beşiktaş Belediyesi

Ana sponsorluğunu Beşiktaş Belediyesi’nin yaptığı EtilerFest, bir okulun bahçesinde doğup tüm semte mâl olan; varlığını eğitimle, gelişimini mahalle ve semt kültürü ile ilişkilendiren bir etkinlik. Geçtiğimiz yıllarda Etiler Lisesi’nin bahçesinde “Etiler Yılda Bir Kez Eğitim için Eğleniyor” sloganıyla gerçekleştirilen festivalin tüm geliri HÇEV’in eğitim ve öğretmen odaklı kapasite geliştirme projelerine ayrılıyor. Bir diğer deyişle eğlencenin merkezi Etiler’in sakinleri, yılda bir kez eğlenerek, eğitim için artı değer üretiyor. Bu bağlamda festivalde, mahalle ve semt kültürüne, komşuluk ve dayanışma öğelerine atıf yapan alt temalar da bulunuyor.

Tarih: 21-22 Eylül 2019
Saat: 11.00 – 23.00
Yer: Sanatçılar Parkı
Adres: Akat Mah. Tepecik Yolu No:11A Beşiktaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.