Fahrelnisa Zeid Doodle oldu

Dünyaca ünlü ilk Türk kadın ressamlarından Fahrelnisa Zeid, doğumunun 118’inci yılında Doodle oldu. Google, ünlü ressamımızı dünyaya tekrar hatırlattı.

Fahrelnisa Zeid Doodle oldu. Dünyaca ünlü ressamımız Fahrelnisa Zeid, doğum gününde Google tarafından unutulmadı. Google, logosu bugün (7 Ocak) Fahrelnisa Zeid’e atfedilerek hazırlandı.

Fahrelnisa Zeid, ülkemizin yetiştirdiği en önemli ve ilk kadın ressamlar arasında yer alıyor. Fahrelnisa Zeid’in doğumunun 118. yılı, Google tarafından özel ‘Doodle’ ile kutlandı.

Fahrelnisa Zeid’in 7 Ocak’taki doğum günü için hazırlanan Doodle ve Google Türkiye anasayfasının yanı sıra başka ülkelerde de yer aldı.

Fahrelnisa Zeyd  7 Ocak 1901 yılında İstanbul’da doğdu. 5 Eylül 1991 tarihinde Amman’da hayata veda etti.

Sanatçı, Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa’nın kızıdır. Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın ve gravür sanatçısı Aliye Berger’in kızkardeşidir. Seramik sanatçısı Füreya Koral’ın teyzesidir.

Zeyd, soyadını Kral 1. Faysal’ın kardeşi ve dönemin Irak büyükelçisi olan Emir Zeyd’le evliliği ile aldı.

Dünya Onu, modern üslupta önemli bir ressam olarak tanıdı. Fransa’da tablolarına “Fahrelnisa” imzasını attı.

14 yaşında resme başladı. İşgal yıllarında Sanay-i Nefise’nin ilk kadın öğrencilerindendi.

İlk evliliğini, Sanay-i Nefise’ye başladığı 1920 yılında, yazar İzzet Melih Devrim ile yaptı. Bu evliliğinden olan çocukları ressam Nejat Devrim ve tiyatrocu Şirin Devrim, Türkiye’nin tanıdığı sanatçılardandır.

İkinci evliliğini 1934 yılında, Irak’ın Ankara temsilcisi ve Irak Kralı I. Faysal’ın kardeşi olan Emir Zeid ile yaptı.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.