Fatih Sultan Mehmet tablosu İstanbul’a getirildi

İBB tarafından İngiltere’deki müzayededen satın alınan Fatih Sultan Mehmet tablosu İstanbul’a getirildi. Tablonun cuma günü tanıtılacağı açıklandı. Tablo sıkı güvenlik tedbirleri altında İBB’nin Saraçhane’deki binasında tutuluyor.

Fatih Sultan Mehmet tablosu İstanbul’a getirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İngiltere’deki müzayededen satın alınan Fatih Sultan Mehmet tablosu iki aylık sürecin sonunda İstanbul’a ulaştı. 

Bilinen üç Fatih Sultan Mehmet tablosundan biri olan eser 1480 yılında İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından yapıldı. Bellini bir dönem Fatih Sultan Mehmet’in daveti ile İstanbul’a gelmişti. O misafirlik sürecinde Fatih Sultan Mehmet’in bu tablosunu resmetmişti. 

7 milyon 923 bin TL’ye satın alınan tablo İBB’nin Saraçhane’deki binasına konuldu. Tablo için cuma günü bir tanıtım programı düzenleneceği belirtildi. 

Fatih Sultan Mehmet tablosu geçtiğimiz haziran ayında Londra’da bulunan Christie’s Müzayede Evi tarafından açık arttırmaya çıkarılmıştı. Gentile Bellini’nin çizdiği Fatih Sultan Mehmet’in portresi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile 7 milyon 923 bin liraya satın alınmıştı.

Müzayedenin ardından süren işlemler tamamlandı. Tablo, 20 Ağustos 2020 gecesi İstanbul’a ulaştı. Tablonun gümrükteki işlemlerinin tamamlandı. Ardından özel bir kargo firması tabloyu İBB’nin Saraçhane’deki binasına taşıdı. Tablonun sergilenmeden önce sıkı güvenlik tedbirleri altında korunacağı belirtildi. 

Saraçhane binası önünde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim için gurur verici bir gün. Şimdi biraz kendisi için hazırlanan özel bir bölümde dinlenmesi gerekiyor. İnşallah cuma günü, cuma namazından önce veya sonra için planlama yapacağız. Burada basınla paylaşacağız” dedi.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.