Fazıl Say kusursuz kulak Bager ile sahnede

23.06.2019
A+
A-

Görme engeli bulunan 8 yaşındaki Bager Çalışcı, Fazıl Say ile aynı sahnede piyano başına geçecek. Bager, kusursuz kulak olarak tanımlanıyor.

Fazıl Say kusursuz kulak Bager ile sahnede piyano çalacak. Muş’ta yaşayan ve görme engeli bulunan 8 yaşındaki Bager Çalışcı Fazıl Say ile aynı sahnede olacak.

Yakın zamanda Türkiye gündemine hakkında çıkan haberlerle gelen Bager Çalışcı, Fazıl Say tarafından İstanbul’a davet edildi.

Fazıl Say, 30 Haziran’da, İstanbul Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium’da Şanghay Filarmoni Orkestrası ile vereceği konserine, Bager ve babası Mehmet Çalışcı ile müzik öğretmeni Caner Keser’i davet etti. Fazıl Say, Çalışcı ailesini telefonla arayarak davetini iletti.

Bager’in hikayesini medyadan öğrenen dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, sosyal medya hesabından ‘Ben çok ender duygulanıp ağlarım. Bu sefer öyle oldu’ paylaşımında bulundu. Bager’in köydeki konser fotoğraflarını paylaştı.

Bager Çalışcı doğuştan görme engelli bir çocuk. Görme engelinin tersine absolut (kusursuz) kulağa sahip. Kendisi ile yapılan röportajlardan birinde besteci ve piyanist Fazıl Say ile tanışma ve konser verme hayalinin olduğunu söylemişti. Şimdi o hayalinin gerçekleşmesine sayılı günler kaldı.

Bager Çalışcı ve ailesi Muş’un Yaygın beldesinde yaşıyor. Bager, Kardeşler İlkokulu’nun 2’nci sınıf öğrencisi. Baba Mehmet  Çalışcı, Bager’in müziğe ilgisini fark ederek müzik kursuna gönderdi.

Müzik okulundaki öğretmen Caner Keser de görme engelli. Caner Keser, Bager’in absolut (kusursuz) kulağa sahip olduğunu fark etti.

Bager Çalışcı, öğretmenin yardımıyla piyano çalmayı öğrendi. Bager Çalışcı’nın köy okulunda ilk konserini verdi. Köy okulunda okuyan ve hayatında daha önce piyano görmemiş öğrenciler ile köy meydanında bir araya gelen Bager, Beethoven’ın ‘Yalnızlık Senfonisi’ ile ‘Ay Işığı Sonatı’nı, Yann Tiersen’nin eserini ve güncel şarkıları çaldı.

En büyük hayalinin Fazıl Say ile tanışmak olduğunu ve bunu gerçekleştirecek olmanın sevincini yaşadığını dile getiren Bager Çalışcı, “Fazıl Say ile tanışacağım, çok mutlu ve heyecanlıyım. Fazıl Say’ı çok seviyorum. Büyük hayalim Fazıl Say ile tanışmaktı, hayalimi gerçekleştiriyoruz. Çok mutluyum” dedi.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.