Fazıl Say Orhan Pamuk’u kıskandı neden?

Fazıl Say Orhan Pamuk’u kıskandı neden?

Fazıl Say Orhan Pamuk’u kıskandı! Neden? Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, Orhan Pamuk’un Cihangir’deki evine aile ziyaretinde bulundu.

Nobel edebiyat ödüllü yazar Orhan Pamuk ve eşi Aslı ile birlikte kendilerine gösterilen misafirperverliği sosyal medyadan paylaşan Fazıl Say, geceyi anlattı.

Fazıl Say ve eşi Ece Dağıstan Say ile birlikte Orhan Pamuk’a aile ziyaretinde bulundu. Ziyaretten bazı detayları sosyal medya hesabından paylaşan Fazıl Say Orhan Pamuk’u kıskandı!

Fazıl Say, Orhan Pamuk’un kütüphanesini ve aldığı notları gördüğünde hissettiklerini sosyal medyadan şöyle paylaştı: 

Türk edebiyatının nobel ödüllü dev yazarı, o bir dünya sanatçısı. Orhan Pamuk ve Aslı’ya bu güzel gece için çok teşekkür ediyoruz.Uzunca dertleştik, Orhan Pamuk’un başyapıtlarını yarattığı çalışma mekanları heyecan vericiydi. Bize kütüphanesini de gezdirdi ki hayatımda gördüğüm en büyük ev kütüphanelerinden biriydi, sağolsun, detaylı bir şekilde hepsini anlattı .

Ben kendimi çalışkan zannederdim. Orhan’ın tuttuğu her biri geniş bir ansiklopedi olabilecek not defterlerini, notlarını, hobilerini, kendi çektiği İstanbul akşamları fotoğraflarını, onbinlerce kitapta tuttuğu notları, ustaca yaptığı resim ve çizimlerini görünce, “ben daha hiç bir şey yapmamışım” hissiyatına kapıldım. Türkiye’nin büyük değeridir.
Teşekkürler Aslı, teşekkürler #orhanpamuk . .. @akyavasasli 
..
#fazılsay @ecedagistansay
Not;
Şu bir gerçek,
Bu yazımın altına ekbetteki isteyen istediğini yazacaktır, tabi ki yazsın;
Zaten bu akşamki konularımızdan biriydi, kırgınlıklar küslükler ebediyen midir? Yoksa biz insanlar mı küslüğü ebedi kılarız?
Unutmayalım; büyük sanatçılar ülkelerin “büyük evlatlarıdır”, gönül ile dostça sahip çıkılmalıdır yarattığı eserlere de hayattaki hatalarına da , küs kalınmamalıdır.
Yıkmak kolay yaratmak zor, öyle değil mi?
O yüzden;
Benim hislerim çok iyi bu akşam.
Hepinize iyi geceler.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Fazil Say (@fazilsay)’in paylaştığı bir gönderi

 

Ziyarette Ece Dağıstan Say yanında getirdiği ve halen okuduğu Orhan Pamuk kitaplarını da imzalattı. Ece Dağıstan Say, Orhan Pamuk kitaplarını imzalarken bir de video çektirdi. O videoyu da sosyal medyadan paylaştı.

Ece Dağıstan Say, Orhan Pamuk’un bir romanını okurken annesini kaybettiğini ve kitaba devam edemediğini anlattı. Kaldığı yerden Orhan Pamuk’a imza atmasını isteyen Ece Dağıstan Say, sosyal medyadan imza anını paylaşırken yaşadıklarını şöyle anlattı:

Ne tuhaf, her şey kendi zamanını bekliyor…ama her şey

Ben bu kitabı okurken yıllardan 2008 ,sonbahardı…

11 Ekim gecesi o zamanlar da hiç bir konserini kaçırmadığım Fazıl’ın resitalinden çıkmıştım ki ablam arayıp hemen İzmir’e gelmemin iyi olacağını söylemişti… gittim..annemin 10 senelik mücadelesinin son gününde olduğunu henüz bilmiyordum.
Çantamda kitabım vardı.
Annem hep uykuda gibiydi… arada açıp kitabımı okuyordum ama aklım onun sesinde onun nefesindeydi.

O gece annem gitti.
Kitabım 446. sayfada kaldı.
Bir daha açamadım kapağını.

Aradan tam 13 sene 2 ay geçmiş ve 12 Aralık gecesi olmuş.
Bu gece koca bir sırt çantası dolu kitapla gittim yanına biraz da çekinerek. Hikayemi anlattım, dedim ki tam kaldığım yere atın o imzayı, benim hikayemi temize çeksin ve sizin hikayenizi bitirme gücü olsun bana.

İşte böyle…aşk da , ayrılık da kavuşma da barışma da…Her şey, her hikaye kendi doğru zamanını bekler…her şeyi unut ama bunu unutma Ece.

 

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.