Ferhan Şensoy’a tiyatronun onur ödülü

Geleneksel tiyatromuzun simgesi “Dümbüllü’nun Kavuğu” yıllarca taşıyan Ferhan Şensoy şimdi de 23. İstanbul Tiyatro Festivali’nde onur ödülü almaya hazırlanıyor.

Ferhan Şensoy’a tiyatronun onur ödülü verilecek. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl üç isme onur ödülü takdim edecek. Yazar, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Ferhan Şensoy, sahne tasarımcısı Metin Deniz ve yönetmen Emmanuel Demarcy-Mota onur ödüllerinin sahipleri olarak açıklandı.

Ferhan Şensoy ve Metin Deniz’e ödülleri festivalin daha sonra açıklanacak ödül gecesinde takdim edilecek. Emmanuel Demarcy-Mota’ya ödülü 22 Kasım Cuma günü Ionesco Dosyası oyunu sonrasında gerçekleştirilecek ödül töreninde takdim edilecek.

Türkiye tiyatrosunun usta, sanat hayatının 60. yılını kutlayan ismi Genco Erkal ve 50. yılını kutlayan Dostlar Tiyatrosu, festival kapsamında saygıyla selamlanacak.

78 gösterim gerçekleştirilecek

Tiyatro severler 13 Kasım 2019 – 1 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan 23. İstanbul Tiyatro Festivali’ni bekliyor. Festivalde yurtdışından 12, Türkiye’den 16 olmak üzere 28 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 78 gösterimi gerçekleşecek.

“Öğrenme ve Gelişim Programı” kapsamında okuma tiyatroları, söyleşiler, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi tamamı ücretsiz yan etkinlikler de yapılacak.

Hayata ters yüz

23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin bu yıl ki kampanyası hayat ters yüz olarak belirlendi. Festival sahne sanatlarının genel olarak kabul edilmiş kalıplarının sorgulandığı alışılmışın dışında sahneleme tekniği ve yapısına sahip performanslardan oluşan programıyla “sahne neresi?” ve “oyuncu kim?” gibi sorulara yanıt arıyor.

23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin bu yıl ki kampanyası hayat ters yüz olarak belirlendi.

Rusya’dan dört yapım

Rusya’dan dört farklı yapım festivalde yer alacak. “Her Yol Kuzeye Çıkar” Moskova Balesi’nin yedi dansçısının yorumuyla sahnelenecek. 

Rusya’nın köklü tiyatrosu Theatre of Nations’ın “Sirk” müzikali ile sahnede olacak. Müzikalin yönetmeni Maxim Didenko. 

Ivan Vyrypaev’in kalemiyle Ortadoğu’nun güncel meselelerine farklı bir bakış sunan “İran Konferansı” festival seyircisiyle buluşacak.

Rimas Tuminas’ın yönettiği Vaktangov Tiyatrosu’nun oyuncuları tarafından sahnelenecek olan Puşkin’in yedi yılda tamamladığı eseri “Yevgeni Onegin” de seyirciyle buluşacak.

Festivalde 16 yerli yapım

23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu “Io”.  Oyunun yazarı ve yönetmeni Şahika Tekand. 

Festivalde yer alacak bazı yerli yapımlar şunlar:

Tuşba Kent Tiyatrosu’nun sahneleyeceği “Dünyanın Ortasında Bir Yer”.

Tiyatro Pera yapımı “Barakalar ve Saraylar”.

Moda Sahnesi yapımı “Ver Parayı!”.

Yönetmenliğini Murat Daltaban’ın üstlendiği, 1975-1990 arasında yaşanan Lübnan iç savaşını anlatan “Yangınlar”.

Ceren Ercan’ın kaleme aldığı Türkiye Üçlemesi’nin üçüncü oyunu olan okuma tiyatrosu “Tahran Rüyası”. 

 

Festival biletleri 14 Eylül’de satışa çıkacak, programın tamamı için: tiyatro.iksv.org

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.