Köy sokağında uluslararası sergi

Niğde’de köy sokaklarında uluslararası bir sergi düzenleniyor. Sergi için köy halkı el ele verdi. Sokaklar, duvarlar temizlendi.

Köy sokağında uluslararası sergi ressam Safa Büte küratörlüğünde, Niğde Doğa Fotoğrafçıları Derneği, Hollanda Uluslararası Sanatçılar Topluluğu ve Portekiz Uluslararası Sanatçılar Topluluğu tarafından gerçekleştirildi.

Etkinlikte, 17 farklı ülkeden 56 sanatçının çalışması yer alıyor. Niğde’nin tarihi Hamam mevkisinde düzenlenen sergide eserler ağaçlara, kapılara, evlerin ve ahırların duvarlarına asıldı. 

Ressam Safa Büte, serginin amacının sanatı Anadolu’ya ulaştırmak olduğunu söyledi. Safa Büte, “Büyükşehirlerde ya da Niğde gibi küçük şehirlerde genellikle sergiler hep galerilere sıkıştırılıyor ve galerilere hep belli kesimler gelebiliyor köy çocuklarımız, köylerde yaşayan insanlarımız bu sergilere gelemiyor o nedenle yıllar önce geliştirdiğim bir proje ile sanatı Anadolu’ya götürmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Serginin üçüncüsünün düzenlendiğini belirten Safa Büte, bu sergide 17 ayrı ülkeden 56 sanatçının çalışmasının olduğunu söyledi. 

Sergi için köy halkı kollarını sıvadı. Sokakları süpürdü, duvarları temizledi. Onlar da köylerinde bir serginin olmasından mutlular. 

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.