Frida bale ve dans gösterisi ile sahnede

Dünya kadınları için simge olan Meksikalı ressam Frida Kahlo, bale ve dans gösterisi ile sahnede canlandırılıyor. Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu (ADOB), Frida Kahlo’yu opera sahnesine taşıyor.

Frida bale ve dans gösterisi ile sahnede. Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu (ADOB), Frida Kahlo’yu opera sahnesine taşıyor.

Özgür Adam İnanç koreografisini yaptığı Frida, Opera Sahnesi’nde seyirciyle buluşuyor. 27 Aralık 2018 Perşembe akşamı için biletler tükendi. 10 Ocak 2019 tarihinde yılın ilk gösterimi için biletler satışta. 

Frida bale ve dans gösterisi ile sahneye geliyor.

Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatından kesitler sunulan eser etkileyici dans sahneleri ile seyirciyle buluşuyor. 

Frida’nın resimlerine sinen imgeler, sahnede müzikli danslı bir gösteri olarak sunuluyor.

Frida Kahlo, küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına karşın, resim yaparak hayata tutunan güçlü bir kadın. Sahnedeki öykü de bunu anlatıyor. 

Frida, henüz altı yaşındayken çocuk felci geçirir ve bacağı bundan etkilenir. Şanssızdır ve genç kızlığı döneminde bir otobüs kazası yaşar. Omurgası ömür boyu acı çekmesine neden olacak ağır hasara uğrar.

Ancak bu güçlü kadın, peşinde dolaşıp duran ölüm meleğine inat, hayata büyük bir tutkuyla bağlanır. Korkularının üstesinden gelmeyi başarır. 

Frida Kahlo’nun hayatından ve eserlerinden kesitler sahneleniyor.

Meksika büyükelçisi babaannesinin kostümlerini verdi

Oyunun 2016 yılında ilk çalışmaları sırasında Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Martha Barcena Coqui ilginç bir sürpriz yaptı. Babaannesinin kostümlerini vererek esere katkıda bulundu.

Martha Barcena Coqui eski bir dansçı. Büyükbabası, Frida’nın doktorlarından biri olarak görev yaptı. Büyükelçinin babaannesinin kostümleri örnek oldu ve tasarımlar buna göre yapıldı. 

Eser, canlı orkestra ile sunuluyor. Müzikler Arturo Marquez, Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın imzası taşıyor.

İki perdeden oluşan Frida, yaklaşık olarak 75 dakika sürüyor. Frida’nın gençliğini Aslı Sümer, yaşlılık yıllarını ise Funda Mete ile Gül Seçkin sahneye taşıyor. 

Frida için hazırlanan tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.