Zengin Mutfağı tiyatro oyunu biletleri tükendi

28.12.2018
A+
A-

Şener Şen’in başrolünü oynadığı Zengin Mutfağı tiyatro oyununun biletleri tükendi. Kapalı gişe oynayan Zengin Mutfağı’nın biletlerinin karaborsada satıldığı konuşuluyor.

Zengin Mutfağı tiyatro oyunu biletleri tükendi. Biletlerin karaborsada satıldığı konuşuluyor. Şener Şen’in tiyatro sahnesine döndüğü oyun Zengin Mutfağı büyük ilgi görüyor. 

İstanbul Ataşehir’deki Das Das’ta sahnelenen ve kapalı gişe oynanan oyun Ocak 2019’da 7 kez sahnelenecek. Sinemada filmi olarak da seyirciyle buluşan Zengin Mutfağı, Şener Şen için ayrı bir anlam taşıyor

Aşçı Lütfü Usta rolüyle seyircinin karşısına geçen Şener Şen, kırk yıl önce de aynı rolü oynamıştı. 

Zengin Mutfağı tiyatro oyunu 14 yıl önce Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenmişti. Aradan geçen uzun süreden sonra oyun tekrar ama bu kez özel bir tiyatro tarafından seyirciyle buluşturuluyor. 

Zengin Mutfağı’nın prömiyeri 19 Aralık 2018 tarihinde yapıldı. 

Zengin Mutfağı tiyatro oyunu kapalı gişe sergileniyor. Oyun Ocak 2019’da 7 kez seyirciyle buluşacak. Bunca rağbet olmasına rağmen oyun her gün sergilenemiyor.

Bunun başlıca nedeni ise Şener Şen’in sağlık durumu ve yaşı. Çünkü oyunda sık sık merdivenleri çıkma ve inme anları bulunuyor. Şener Şen bu konuda şunu söylüyor: “Oyunu her gün oynayamıyoruz. Benden de kaynaklanıyor bu. Çünkü merdivenleri çıkma sahneleremiz var. Dolayısıyla dikkatli oluyorum o sahnelerde.” 

Zengin Mutfağı benim için ciddi bir sınav

Şener Şen, oyunla ilgili bir soru üzerine şöyle konuştu: “Benim için de ciddi bir sınav oldu. çok ara vermemek lazım tiyatroya. tiyatrocu yeteneğini kaybeder. Şener Şen bile olsa. 14 yıl önce kısa bir tiyatro tecrübem oldu. 1980 li yıllar … aşağı yukarı 38 yıl gibi bir ara vermişim. Benim için de bir sınava oldu. Ezberleyebiliyor muyum, ayakta durabiliyor muyum? Ama baktım ki oluyor. O bakımdan benim için de sınav oldu.”

Lütfü Usta karakterini sahnede canlandıran Şener Şen, oyunla ilgili şunları söyledi: “Bu bir dönemi anlatıyor. Ama dönemi anlatırken ,insanlığın politikanın ya da bizi yönetenlerin hiç değişmediğini aşağı yukarı insanlığın tarihinden beri aynı yöntemleri kılık değiştirerek kullandıklarını görüyoruz.”

Zengin Mutfağı’nda rol alan dört genç oyuncunun seçimi de hayli çetin bir eleme ile gerçekleşmiş. Oyunu aynı zamanda yönetmeni de olan Şener Şen, “60 oyuncu ile sıkı bir eleme gerçekleştirdik. Şu anda oyunda rol alan arkadaşlar sıkı bir elemeden sonra bileklerinin hakkı ile bu rolleri aldılar” dedi. 

Zengin Mutfağı oyunun konusu

Cumhuriyet tarihinin en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olayları sahneye taşınıyor. Zengin bir ailenin mutfağına bu olayların nasıl yansıdığı anlatılıyor. 

Köşkteki aileye hizmet etmekten başka bir şey düşünemeyen çalışanlar, gözlerinin önünde gelişen olaylara kayıtsız kalamazlar. Toplumdaki değişimden hepsi kendi payına düşeni alır. 

Vasıf Öngören yazdığı Zengin Mutfağı, bu olayları eğlenceli bir biçimde aktarıyor. Oun, tiyatro sahnesinde defalarca yorumlandı. Sinemaya uyarlandı.Şener Şen, 1978 yılında ilk kez İstanbul Şehir Tiyatroları’nda bu oyunda aşçı Lütfü Usta’yı canlandırdı.

Şener Şen, 40 yıl aradan sonra aynı rolde ve genç bir oyuncu kadrosuyla tekrar sahnede seyirciyle buluşuyor. 

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

#zenginmutfağı #24122018 #şenerşen

Zafer Kara (@zfrkara1)’in paylaştığı bir gönderi ()

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.