Füruzan “Feruze Çerçi” vefat etti

Edebiyatımızın önemli kadın yazarlarından Füruzan vefat etti. 91 yaşında hayatını kaybeden Füruzan, son yolculuğuna 16 Şubat günü uğurlanacak.

Edebiyatımızın kadın yazarlarından Füruzan vefat etti. Asıl adı Feruze Çerçi olan Füruzan 91 yaşında hayatını kaybetti. 

Çağdaş Türk edebiyatının yazarlarından Füruzan, 1970’li yıllarda verdiği eserlerle, Sevgi Soysal ve Adalet Ağaoğlu’yla birlikte en önemli kadın yazarları arasında yerini aldı. 

Benim Sinemalarım ile ödüller aldı

Füruzan sadece yazdıklarıyla değil aynı zamanda sinemada yönetmen olarak görev yaptığı “Benim Sinemalarım” adlı filmiyle de tanındı. “Benim Sinemalarım” Füruzan’an aynı adlı hikayesini senaryolaştırıp, yönetmen koltuğuna oturarak film olarak beyaz perdeye aktardığı önemli bir eser olarak sinema tarihimizde yerini aldı. 

Benim Sinemalarım, 1988-1990 yıllarında çekildi. Film, 1990’da Cannes Film Festivali’nin “Eleştirmenlerin 7 Günü” ve “Altın Kamera” dallarından çağrı alarak 158 film arasından seçilen sekiz filmden biri olarak gösterime girdi.

1991’de Uluslararası İran Fecr Film Festivali’nde, Uluslararası Jüri’den “En İyi İlk Film Jüri Özel Ödülü”nü kazandı. 1991’de Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde seçilen “En İyi On Asya Filmi” arasında yer aldı.

Eserleri pek çok dile çevrildi

Füruzan’an ilk kitabı Parasız Yatılı adlı eserdi. Bu eseriyle 1972 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. Çağdaş Türk edebiyatının önemli yazarlarından Füruzan vefat etti. 84 yaşında hayatını kaybeden Füruzan, 29 Ekim 1932’de İstanbul’da doğdu.

Yazarlık hayatı boyunca soyadını hiç kullanmadı. Öyküleri pek çok dile çevrildi. Fransızca, İspanyolca, Farsça, İtalyanca, Japonca, İngilizce, Rusça, Bulgarca, Boşnakça bu dillerden bazıları.

Öyküleri İtalyancaya çevrildi ve 1991’de Napoli’de basıldı.

Kırk Yedi’liler romanı 1986’da S. Pirvanova çevirisiyle Bulgaristan’da basıldı. Sevda Dolu Bir Yaz, Nehir ve İskele Parklarında öyküleri Damian Craft’ın İngilizce çevirisiyle 2001’de Londra’da yayımlandı. Halen toplu öyküleri İspanyolcaya Gül Işık tarafından çevrilmekte olan Füruzan, Dokuz Çağdaş Türk Öykücüsü (1982, Volk und Welt Verlag) adlı antolojisini ve Die Kinder der Türkei (1979, Kinderbuch Verlag) adlı çocuk kitabını Doğu Berlin’de konuk olarak kaldığı dönemde hazırladı. 2007’de Dil Derneği’nin düzenlediği Dil Bayramı’nda ve Antalya Öykü Günleri’nde, 2008’de 7. İzmir Öykü Günleri’nde onur ödülleri aldı. 2008 İstanbul Kitap Fuarı’nın “Onur Yazarı” seçildi.

Füruzan 1994’te, Bosna-Hersek, Yunanistan ve Bulgaristan gezilerini Balkan Yolcusu adlı kitabında topladı. Oyunlaştırdığı Sevda Dolu Bir Yaz, 2000-2005 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatroları’nda yaklaşık 200 kez sahnelendi.

Füruzan’ın cenazesi yarın toprağa verilecek

Füruzan’ın ölümüne ilişkin edinilen bilgilere göre, uzun süredir devam eden sağlık sorunları nedeniyle vefat ettiği belirtildi. Yakın çevresinden alınan bilgilere göre, Füruzan son dönemde yaşlılıkla birlikte artan rahatsızlıklarla mücadele ediyordu.

Füruzan’ın cenazesi ile ilgili Yapı Kredi Yayınları’ndan açıklama yapıldı. Anma töreni 14 Şubat Çarşamba saat 11:00’de Yapı Kredi Kültür Sanat Loca’da yapılacak. 16 Şubat Cuma günü Hacıbektaş’ta toprağa verilecektir.

ETİKETLER: ,
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.