Gökhan Dağıstanlı Kimsesiz Şarkılar romanı

Gökhan Dağıstanlı, şarkıların yolculuğunu romanlaştırdı. Çok bilinen 7 şarkının bilinen değil, zihinde oluşturduğu öyküleri Kimsesiz Şarkılar romanına yansıdı.

Gökhan Dağıstanlı Kimsesiz Şarkılar romanı ile okurlarla buluşuyor. Roman İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı. Gökhan Dağıstanlı’nın ilk kitabı Kimsesiz Mektuplar 2017 yılında yayımlanmıştı. Kimsesiz Şarkılar, yazarın ikinci romanı, raflarda yerini aldı. 

Roman, hepimizin bildiği 7 adet şarkı için yazılmış hikâyelerden oluşuyor. Kimsesiz Şarkılar kitabında, yazar şarkıların gerçek hikâyelerinden bağımsız olarak zihninde canlananları anlatıyor. Dinlediğinde zihninde canlanan hikâyeleri, anıları kaleme alıyor ve okurlarını yolu şarkılardan geçen tanıdık bir dünyaya davet ediyor. 

Kimsesiz Şarkılar romanı

Gökhan Dağıstanlı, kitabının oluşum sürecini şöyle açıkladı: “Binlerce şarkının refakatinde geçti güzelim yıllarımız. Kimi zaman kolumuzdan tuttular, kimi zaman sırtımızı okşadılar. Bazen yerden kaldırdılar bazen yere vurdular. Şarkıyı yazan ne yaşadı ne düşündü bilemeyiz ama dinlediğimiz her şarkı kafamızda bize dair bir resim çizmiştir,” 

Dağıstanlı kitabı için şunları söyledi: “Yeni sevgilinin coşkusunu, yürüyen ilişkinin kuşkusunu, biten bir aşkın hüznünü, yitirdiklerimizin kederini, kızdıklarımızın öfkesini bulduk şarkılarda. Hep kendimize benzettik duyduklarımızı. Kendi hayatlarımıza yorduk. Kalbimize serip duygularımızın izdüşümleriyle çakıştırdık. Uykularımıza gardiyan, uykusuzluklarımıza yoldaş yaptık. İşte bu “Kimsesiz Şarkılar” kitabımın satırları da yüreğime dokunmuş şarkıların bendeki yansımalarıdır. Gerçek hikâyelerinin farklı olmasıyla ilgilenmiyorum. Çünkü bir şarkıyla deniyorsanız anlatmayı, anlatabilecekleriniz karşınızdakinin deneyimlediği ya da hayal edebildiği kadardır.” 

Kimsesiz Şarkılar arka kapak 

Bir tabutta doğar insan ve asıl gözlerini kapatınca görmeye başlar. Son nefesi verince bırakır cayır cayır yanmayı. Toprakla bir olup yaşama karışır. Unuttuğu ne varsa hatırlar. Bu yüzden bir cenazede, ne yapacağını cesetten daha iyi bilen yoktur. Büyük bir hüznü katılımcıların omzuna yüklemiştir. Sadece uzanıp durmaktır orada işi. Ama geride kalanlar öyle mi? Çaresizliğin en üst noktasıdır bu. Hiçbir çabanın sonuç vermeyeceği bu hâl insana gücünün sınırlarını hatırlatır.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Dil Tarih Coğrafya mezunudur. Türk hikayeciliği konusunda mikro tarih çalışmaları bulunmaktadır. Kültür sanat etkinlikleri, yazar buluşmaları, söyleşiler düzenlemektedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.