Haldun Taner Ödülü Hande Gündüz’e

13.05.2015
A+
A-
Haldun Taner Ödülü Hande Gündüz’e

Haldun Taner Öykü Ödülü, bu yıl Hande Gündüz’e verildi. “Uzun Irmaklar Boyunca” adlı ikinci öykü kitabı bu ödüle layık bulunan Hande Gündüz, öykülerinde doğa ve insan ilişkisini belirgin bir şekilde işliyor.

Ödül için oluşturulan jürinin başkanlığını Semih Gümüş yaptı. Ayfer Tunç, Demet Taner, Berna Durmaz, Prof. Handan İnci, Doğan Hızlan ve Cemil Kavukçu da seçici kurulda yer aldı. Jürinin Hande Gündüz’e ödülü verme gerekçesi ise “Yazarın ilk öykü kitabında kurduğu öykü dilini ve evrenini genişleterek devam ettirmesi” olarak vurguladı. Okuru boşluğa iten, yönünü bulması için ona küçük ipuçları veren ve kafasını hayli karıştıran Hande Gündüz, öykücülüğümüzde yeni ve etkili bir ses olarak görülüyor.

Alakarga Sanat Yayınları tarafından 2014 yılında yayımlanan ‘Uzun Irmak Boyunca’, Hande Gündüz’ün ikinci kitabı. Öykülerinde doğa ve insan ilişkisi belirgin bir şekilde yer alan Gündüz’ün, ilk kitabı ‘Çaparide Çırpınmak’ı ise 2013 yılında yine Alakarga Sanat Yayınları tarafından basıldı. 1973 yılında Ankara’da doğan Hande Gündüz, Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden mezun oldu.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.