Haslet Soyöz buharlı gemi resimleri denizcilik tarihimize bir hediye

Türk denizcilik tarihi için bir arşiv niteliği taşıyan resim sergisi Rahmi M. Koç Müzesi’nde açıldı. Haslet Soyöz’ün ‘Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri’ adlı sergisinde 19 yağlı boya tablo yer alıyor.

Haslet Soyöz buharlı gemi resimleri denizcilik tarihimize bir hediye olarak sergileniyor. Ressam ve karikatürist Haslet Soyöz, Türk denizcilik tarihinde adeta bir evrak niteliğinde yer alacak buharlı gemileri resmetti.

Haslet Soyöz, uzun araştırmalar sonucunda Türk armatörlerinin sahip olduğu buharlı gemilerin özelliklerini, fiziki durumlarını tespit etti. Ardından da bu buharlı gemileri fırçasıyla tuvale yansıttı. Unutulan, hafızalarda kırıntılar halinde kalan denizcilik tarihimiz açısından önemli bilgiler, Haslet Soyöz’ün fırçasıyla artık unutulmaz belgeler arasında yer aldı. 

Haslet Soyöz’ün yağlı boya olarak çalıştığı buharlı gemiler bir sergide sanat severlerin ve denizcilik dünyasının ilgisine sunuldu. ‘Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri’ başlıklı resim sergisi Rahmi M. Koç Müzesi’nde açıldı. 

Haslet Soyöz, gemiler başlığındaki eserleriyle ile beşinci kez sanat severler ve denizcilik dünyasıyla buluşuyor. Usta karikatürist ve ressam Haslet Soyöz, sanatta 40 yılı geride bıraktı.

Soyöz, geçtiğimiz yıllarda ‘Cennetin Gemileri’, ‘Delkos’tan Karaburun’a, ‘Vesait-i Havaiye, Berriye, Bahriye’ ve ‘Fenerler’ sergileri ile yine Rahmi M. Koç Müzesi’nde sanat severlerle buluşmuştu. Bu kez Türk ticaret donanmasının buharlı gemilerinin en güzel örneklerini sanatseverler ile buluşturuyor.

‘Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri’ sergisinde 9 yağlıboya resim bulunuyor. Hurdaya giden veya ilk jenerasyon armatörlerin vefatı nedeniye el değiştiren demir efsaneler yağlı boya tablo olarak tuvallerde yer alıyor.

Haslet Soyöz ‘Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri’ sergisi Rahmi M. Koç Müzesi’nde.

Sadece resimleri değil ruhları da tabloda

Ziyaretçiler, Türk denizci aileleri ve Türk ticari denizciliği için bir arşiv görevi gören sergiyi 11 Nisan’dan itibaren Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaret edebilecek.

Çizgi hikayeleri ile hem yurt içi hem yurt dışında birçok ödül alan ressam Haslet Soyöz, ‘Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri’ ile ilgili olarak şunları söyledi: “Çocukluğumdan beri maketçilik ve deniz en büyük meraklarımdı. Ama deniz sadece bir merak değil, bir sevgi. Herkes gibi ben de denizi seviyorum. Deniz durağan değil ve gökyüzü bu diyalektik oluşumda denizin işbirlikçisi. Bu yüzden resimlerimde denizi betimlemeyi seviyorum. Sergideki resimler için aylar süren bir araştırma süreci geçirdim, gemilerin hikayelerini dinledim, onlarla ilgili bilgi topladım. Resmederken sadece portrelerini değil ruhlarını da yansıtmak istedim.”

1920 yılında İngiltere’de inşa edilen gemiye ‘Wan Gannet’ adı verildi. 1948 yılında Avni Nuri Meserretcioğlu’nun satın almasıyla adı “Meserret“ olarak değiştirildi.

Sergideki bazı buharlı gemiler

Karşıyaka: 1920 yılında yük gemisi olarak inşa edilen gemi, ABD ve İngiltere’yi 3 farklı isimle gezdikten sonra 1949 yılında Avni Nuri Meserretçioğlu’nun sahipliğinde ‘Karşıyaka’  adıyla denizlerde boy gösteriyordu. 1958 yılında İstanbul’da söküldü.

Filyos: 1901 Almanya Bremen’de bulunan A.G. Weser Tersanesi’nde yük gemisi olarak inşa edilen gemi, ‘Diana’ adıyla kızaktan indi. 1954 yılında Mehmet Tahsin Cerrahoğlu firması tarafından satın alınan yük gemisi ‘Karabük’ adıyla denizleri arşınlarken 1954 yılında Cerrehoğulları Umumi Nakliyat Vapurculuk ve Ticaret A.Ş tarafından satın alınarak ‘Filyos’ adıyla hayatına devam etti. 1962 yılında dizel motora sahip olan gemi, 1975 yılında Selim Onur ve Rıza Batuk firmasına satıldı. 1983 yılında İstanbul’da söküldü.

Karşıyaka adlı gemi, 1920 yılında yük gemisi olarak inşa edildi. 1958 yılında İstanbul’da söküldü.

Meserret: 1920 yılında S. Shilds İngiltere J. Read&Sons Ltd. Tersanesi’nde yük gemisi olarak inşa edilen gemiye, The Shipping Controller tarafından ‘Wan Gannet’ adı verildi.  1920-1937 yılları arasında İngiltere’de ‘Trewyn’, 1937-1940 yılları arasında Almanya’da ‘Moni Ricmers’, 1940-1948 yılları arasında Hollanda’da ‘Salondo’ olarak hayatına devam eden gemi,  1948 yılında Türkiye’ye geldi. Avni Nuri Meserretcioğlu tarafından satın alınan geminin adı “Meserret“ olarak değiştirildi. 1959 yılında Deniz Nakliyat ve Ticaret A.Ş satın alınca adı ‘Y. Meserret’ oldu.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.