Our Planet muhteşem bir umut belgeseli

Jale Şen
Bir yanda beyaz perde öbür yanda siyah ekran. Gelsin filmler, gitsin diziler. Onun için hayat kameranın önünde yaşanır. Hayatın sahnesi kameranın önünde kurulur. O yaşananları da keyfince yazar, eleştirir, beğenir, beğenmez… İletişim: jaleshen@gmail.com
11.04.2019
A+
A-

Netflix’te 5 Nisan’da vizyona giren Our Planet (Gezegenimiz) bir umut belgeseli olarak izlenmeli. Çekimleri 50 ayrı ülkede 4 yılda tamamlanan Our Planet mutlaka izlenmeli.

Daha önce, Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nda gösterildiğinde tüm izleyenleri kelimenin tam anlamıyla ‘yerine çivilemiş’ olan Our Planet (Gezegenimiz) belgeseli 5 Nisan Cuma günü Netflix’te tüm bölümleriyle gösterime girdi.

BBC’nin ödüllü ‘’Planet Earth’’,’’Blue Planet’’ ve ‘’Frozen Planet’’ üçlemesinin yönetmeni olan Alastair Fothergill’in yapımcılığını üstlendiği belgesel, Doğal Yaşamı Koruma Derneği işbirliğiyle hayata geçirildi.

Toplamda 8 bölümden oluşan belgeselin Türkçe’sini seslendirme sanatçısı ve tiyatrocu Mazlum Kiper seslendiriyor.

Muhteşem bir umut belgeseli

Esas amacı ‘’elimizde kalan doğa harikalarına göz atmak ve doğanın gelişimi için korumamız gerekenleri ortaya çıkarıp gözler önüne sermek’’ olan Our Planet aslında bir nevi ‘’umut’’ belgeseli.

Dünyanın en değerli canlı türlerini ve en hassas yaşam alanlarını gözlerimizin önüne seren Our Planet belgeseli her bölümüyle bizlere ayrı bir sorunu hatırlatıyor.

İzlediklerinize hayran kalırken bu canlıların yaşam alanlarının yok oluyor olmasına üzülüyorsunuz. Ve bunu aslında şu an izlerken bir yandan da o canlıların yaşam alanlarına bizlerin müdahale ettiğimiz gerçeğiyle bir kez daha karşılaşıyorsunuz.

Diğer yandan da tüm bunlara rağmen o yaban hayatının devam edişini hayranlıkla izliyorsunuz.

Doğa belgeselcisi Alastair Fothergill çekti

30 yıldan fazla süredir doğa belgeselleri çeken Alastair Fothergill Netflix’e çektiği bu muhteşem belgeselde, her bölümde ayrı bir soruna dikkat çekmek istemiş ve daha çok insana ulaşmayı hedeflemiş.

Dolayısıyla da tüm bölümler ‘’seyirciye çağrı’’ niteliğinde mesajlarla bitiyor. Zaten Our Planet belgeselini ‘esaslı’ ve ‘anlamlı’ kılan da bu.

Çekimleri 4 yılda tamamlanan, 50 ayrı ülkede çekimleri yapılan, dünya prömiyeri İngiliz Kraliyet Ailesi, David Beckham ve çok özel davetliler eşliğinde Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nde gerçekleşen Our Planet (Gezegenimiz) belgeselini mutlaka izleyin!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.