“Her Şeyi Değiştirme Rehberi” gençler için gezegeni koruma kılavuzu

Dünya ekosisteminin korunabilmesi, çevre bilincinin oluşturulabilmesi için gençlere yönelik rehber niteliğinde bir kitap “Her Şeyi Değiştirme Rehberi”…

“Her Şeyi Değiştirme Rehberi” gençler için gezegeni koruma kılavuzu

“Her Şeyi Değiştirme Rehberi” gençler için gezegeni ve birbirimizi koruma kılavuzu… İklim krizine karşı mücadelede gençlere yoldaşlık edecek bir kitap raflarda yerini aldı. 

Uluslararası bestseller yazar ve aktivist Naomi Klein ile Rebecca Stefoff yazdığı “Her Şeyi Değiştirme Rehberi” adlı kitap Bilgi Yayınevi etiketiyle okurlara ulaşıyor. Ömer Madra’nın önsözüyle hazırlanan kitabın İngilizceden Türkçeye çevirisini Oğuzhan Aydın yaptı. 

Kitabın tanıtım bülteninden okuyalım:

“Her Şeyi Değiştirmeye Hazır mısın?”
“Bu kitabı sana daha iyi bir gelecek için değişimin mümkün olduğunu göstermek adına yazdım.”
“Her şeyi değiştirmeye hazır olursak, daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz.”

Artan sıcaklıklar, Amazon’da çıkan yangınlar, şiddetli kasırgalar… Bunlar, iklim değişikliğinin günümüzde gözlemleyebildiğimiz etkilerinden yalnızca birkaçı.

İyi haberse bu konuda hepimiz hâlâ bir şeyler yapabiliriz. İklim değişikliğinin yalnızca çevresel etkilerine karşı değil, aynı zamanda herkes için adil ve yaşanabilir bir gelecek kurmayı hedefleyen iklim adaleti adına da savaşan bir hareket var. Gençler bu hareketin sadece parçası olmakla kalmıyor, ona önderlik de ediyorlar. Bizlere bu tehlike ânının aynı zamanda her şeyi değiştirmek için büyük bir fırsat olduğunu gösteriyorlar.

İklim adaleti mücadelesinin en büyük seslerinden biri olan ödüllü gazeteci Naomi Klein, Rabecca Stefoff ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki genç liderlerin ilham verici öykülerini anlatıyor. Bu bilgi dolu kitap, genç okurlara bu noktaya nasıl geldiğimize dair kapsamlı bir bakış açısı sunarken bir gün onlara miras kalacak gezegeni koruma ve yeniden şekillendirme mücadelesinde ihtiyaç duyacakları araç ve yöntemlere de yer veriyor.

Ömer Madra’nın önsözünden:

“Elinizdeki kitap, hem dünyanın bütün gençlerinden esinlenmiş hem de onlar için kaleme alınmış bir elkitabı. 65 milyon yıl önce dinozorları ve onların yanı sıra karadaki hayatın çok büyük bölümünü, neredeyse tamamını bitiren dev göktaşı çarpması felaketinden bu yana görülmüş en büyük tehdide, yani iklim ve biyoçeşitlilik krizi ile nasıl baş edebileceğimiz meselesine eğilen çok kapsamlı bir rehber. Tüm bilimcilerin artık hemfikir oldukları bir noktada, tarihin bu muazzam dönüm noktasında hem kendimizi hem de tüm canlılar âlemini büyük ölçüde yok oluştan kurtarabilmek için son şansımızı nasıl kullanabileceğimizi ve bunun için hayatlarımızın her noktasını nasıl yeniden düzenleyebileceğimizi ayrıntılı olarak ele alıyor. (…)

1748’de Baron de Montesquieu’nün, 1848’de de Karl Marx ve Friedrich Engels’in tüm insanlığı baştan başa etkileyen/dönüştüren devrim niteliğindeki kitaplarını (Yasaların Ruhu ile Komünist Manifesto) andık. Şimdi, 2021/22’de de Naomi Klein ve Rebecca Stefoff’un Her Şeyi Değiştirme Rehberi onların ardından yeryüzünde insanlığı derinlemesine etkileyip sarsacak üçüncü “Opus Magnum” olamaz mı yani, ne dersiniz?”

Kitapla ilgili yorumlar:

“Geniş bir alana odaklanan ve sözünü asla sakınmayan bu kitap, fikirlerin doğmasına, tutkuya ve harekete geçilmesine ilham verecek her perspektifi ele alan eşsiz bakış açısıyla diğer iklim krizi kitaplarının arasından sıyrılıyor. Eğer gençler için tek bir iklim değişikliği kitabı alacaksanız o kitap bu olsun.” (Kirkus Reviews)

“Eko-aktivist Naomi Klein’ın Her Şeyi Değiştirme Rehberi, iklim krizine muhteşem bir giriş olmasının yanı sıra mücadeleye katılmaları için gençlere bir çağrı. Klein ve Stefoff iklim hareketinin tarihsel arka planını ve arkasındaki bilimsel süreçleri anlatmakla kalmıyor, iklim adaleti mücadelesinde aktif olan gençleri de tanıtıyor.” (The Globe And Mail)

“Saygın gazeteci ve aktivist Naomi Klein umut aşılıyor, bilgi veriyor ve eyleme çağırıyor. Klein kendinden emin, anlaşılır bir şekilde “Geldiğimiz Nokta”dan “Bu Noktaya Nasıl Geldik?” kısmına geçiyor ve sonunda en büyük soru geliyor: “Şimdi Ne Olacak?”

Endüstri devriminin yansımalarının analizi, gezegenimizin, bizler de dahil tüm türlerin sağlığını düzeltebilmek adına oluşturulan Yeşil Yeni Düzen ve diğer girişimlerin aciliyetini gözler önüne seriyor. Tüm gençler bu kitabı okuma şansını hak ediyor.” (The Toronto Star, Deidre Baker)

“Naomi Klein’ın kitapları bana hep ilham vermiş ve yol göstermiştir. O, iklim aciliyeti çağımızın anlatıcısı, nesillerin ilham kaynağı.” (Greta Thunberg)

“Gazeteci, yazar ve aktivist Naomi Klein, Rebeca Stefoff’la güçlerini birleştirerek gençler için bir dünyayı değiştirme rehberi hazırlamış. Bu, kazanılan ve kaybedilen mücadelelerin, güçlü şirketlere başkaldıran genç aktivistlerin, iklim için çözümler üretmeye çalışırken sosyal ve ekonomik adaletin öneminin etkileyici hikâyesi. Kitabın sonunda, covid-19 salgınının hızlı değişimlerin nasıl mümkün olabildiğini gösterdiği anlatılıyor, genç aktivistlere mücadeleye başlamaları için eylem araçları sunuluyor.” (The Independent UK)

“Dünyayı kurtarmak neredeyse gülünç bir hedef; çocukların gücünün çok ötesinde. Ama yine de, onu kurtarmalıyız ve Naomi Klein, kurmaca dışı eseri Her Şeyi Değiştirme Rehberi’inde bu süreci aydınlatmayı, 10 yaşlarındaki çocukları cesaretlendirmeyi hedefliyor. Klein, Rebecca Stefoff’la birlikte kaleme aldığı bu eserde tepeden bakan bir şekilde yazmıyor, nasıl ilerleyeceğimiz konusunda makul çıkarımlar yapıyor, stratejiler belirliyor. Kitap boyunca gençlerin attığı küçük (haftada birkaç gün et yememek) ya da büyük (hükümetleri dava etmek) adımlar anlatılıyor. “Mutlaka okunması gerek” ifadesi artık klişeleşti ama bu kitaba çok uygun.” (The Guardian UK, Kitty Empire)

Naomi Klein kimdir

1970’de Montreal’de doğan Naomi Klein, ödül kazanmış bir gazeteci ve uluslararası best seller ‘No Logo / Küresel Markalar Hedef Tahtasında’, “Şok Doktrini” gibi kitapların yazarıdır.

Naomi Klein’ın makaleleri, The Nation, The Guardian, The New Statesman, Newsweek International, The New York Times, The Village Voice ve Ms Magazine’in de aralarında bulunduğu çok sayıda yayında yer almıştır.

Kanada’da The Globe and Mail’de ve İngiltere’de The Guardian’da aynı anda yayımlanan bir köşesi bulunmaktadır. Son altı yılda Klein, Kuzey Amerika, Asya, Latin Amerika ve Avrupa’da seyahat etmekte ve şirket karşıtı eylemciliğin izlerini sürmektedir.

Basında sürekli yorumculuk yapmaktadır; Harvard, Yale ve New York üniversitelerinde konuk olarak ders vermiştir. Klein, Aralık 2001’de Ms dergisi tarafından seçilen Yılın Kadınlarından biri olmuştur. Halen Toronto’da yaşamakta olan Naomi Klein, The Times gazetesi tarafından, ‘dünyada 35 yaşın altındaki muhtemelen en etkili insan’ olarak tanımladı. The Leap adlı iklim adaleti organizasyonunun kurucularından biridir.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.