Herakles Lahdi ziyarete açıldı

Ülkemizden kaçırılan tarihi değeri çok yüksek olan Herakles Lahdi, doğduğu topraklara geri döndü. Türkiye’nin hukuk mücadelesi ile iade edilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Herakles Lahdi ziyarete açıldı. Türkiye’nin dünyaca ünlü tarihi miraslarından olan Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. İsviçre’den ülkemize getirilen lahid, tarihi eser kaçakçıları tarafından Perge Antik Kenti’nden çalınmıştı.

1960’lı yıllarda ülkemizden kaçırılan Herakles Lahdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimleri ile doğduğu topraklara geri döndü. M.Ö. 2. yüzyıla ait olan 3 ton ağırlındaki mermer lahdin üzerinde Herakles’in 12 işi tasvir ediliyor. Herkül olarak da bilinen mitolojik karakter Herakles’in işleri yüksek bir sanat eseri olarak ele alınıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, eserin iadesi için 2011 yılından beri mücadele ediyordu. Herakles Lahdi, Antalya’nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti’nden 1960’lı yıllarda kaçırılmış ve 2010 yılında İsviçre’nin Cenevre Gümrüğü’nde ele geçirilmişti. Türkiye’nin yürüttüğü hukuk savaşı sonunda haklı bulundu. Herakles Lahdi 14 Eylül’de kendi topraklarına geri döndü. Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Lahdin sergilenmesi öncesinde Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un da katıldığı bir tören yapıldı.

HERAKLES LAHDİ’NİN YOLCULUĞU

Herakles Lahdi’nin ilgi çekici yolculuğuna dair videoyu izleyebilirsiniz. 3 tonluk mermer eser nasıl taşınıldı. Kırılmaması için neler yapıldı? 

Türkiye’ye bu yıl iadesi sağlanan 41 eserden biri olan lahit, milattan  sonra ikinci yüzyıl Romadönemine ait ve üzerinde Herakles’in 12 işi tasvir  ediliyor. Arkeoloji literatüründe “Torre Nove” olarak adlandırılan tipte “küçük  Asya lahit” grubuna giren eser, yaklaşık 235 santimetre boyunda, 112 santimetre  genişliğinde ve 3 ton ağırlığında bulunuyor.

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.