Yusuf Atılgan’ın eserleri Can Yayınları’ndan

Edebiyatımızın köşe taşlarından olan Yusuf Atılgan’ın eserleri artık Can Yayınları tarafından basılacak. Yazarın eserleri daha önce Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkıyordu.

Yusuf Atılgan’ın eserleri Can Yayınları’ndan

Yusuf Atılgan’ın eserleri Can Yayınları’ndan yeni baskılarıyla okurlara ulaşacak. Edebiyatımızın dönemeç taşlarından olan Yusuf Atılgan’ın eserleri için yeni kapaklar hazırlandı bile. Yusuf Atılgan’ın eserleri Yapı Kredi Yayınları tarafından basılıyordu. Telif hakları artık Can Yayınları’na geçti. 

Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam,  Anayurt Oteli, Bütün Öyküleri, Canistan ve Ekmek Elden Süt Memeden gibi çok bilinen kitapları Can Yayınlar’ından okurlara ulaşacak. 

Yusuf Atılgan, Tercüman gazetesinin açtığı yarışma ile edebiyat dünyamızda ismini duyurmuştu. Gençlik yıllarında katıldığı yarışma sonrasında öyküleri edebiyat dergilerinde yayımlanmıştı. Yazarın öyküleri daha sonra 1992 yılında Eylemci adıyla ilk kez basıldı. Kitap olarak basılan öyküler, 2000 yılında Ekmek Elden Süt Memeden adlı eserindeki çocuk öyküleriyle birlikte Bütün Öyküleri adıyla basıldı. 

Atılgan’ın yayımlandığı günden bu yana edebiyatımızın en sevilen, üzerinde en çok tartışılan romanlarından biri olan Aylak Adam, 60’lı yılların başında bizimle birlikte tüm dünyada da konuşulmaya başlanan kentli aylak aydın bireyi konu alıyordu. Bugün artık çağdaş klasiklerimiz arasında yer alan Aylak Adam’ın dikkat çektiği entelektüel sorunlar güncelliğini koruyor.

Yusuf Atılgan’ın unutulmaz romanı Anayurt Oteli, sinema filmi olarak da çekildi.  Anayurt Oteli’ndeki baş kahraman Zebercet, edebiyatımızın kült karakterleri arasındaki yerini aldı. 

Ekmek Elden Süt Memeden ise 1970 yılında kaleme alındı. İlk kez 1981 yılında yayımlanan kitap çocukları için yazdığı iki masaldan oluşuyor:  “Korkut’a Masal” ve “Ceren’e Masal”.

Yusuf Atılgan’ın tamamlamadan bıraktığı üçüncü romanı Canistan, ölümünden çok sonra, ilk kez 2000 yılında yayımlandı. Romanın coğrafyası yine Manisa; ama bu kez dönem farklı. Anadolu’nun işgal edildiği, direniş çetelerinin kurulduğu yıllar, anasını bırakıp köylere, çiftliklere çalışmaya giden çalışkan, işbilir köylü çocuğu Selim… Okuyunca göreceksiniz; üç bölümden oluşan bu kısa anlatı hiç de yarım kalmış değil. Son derece güçlü bir dil ve sağlam gözlemlerle dolu, tam bir “usta” eseri…

Editör: Serdar Tunatürk

[button color=”red” link=””]YUSUF ATILGAN’IN HACIRAHMANLI’DAKİ EVİ [/button]

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.