Hitler’in sahte tabloları yakalandı

26.01.2019
A+
A-

Adolf Hitler’in Nazi lideri olmadan önceki dönemlerde çizdiği öne sürülen 3 sulu boya eserin sahte olduğu iddiası ile polis operasyon düzenledi.

Hitler’in sahte tabloları yakalandı

Hitler’in sahte tabloları yakalandı. Adolf Hitler’e ait olduğu iddia edilen üç suluboya esere polis el koydu. Polis, eserlerin sahte olduğunu düşünüyor. 

Nazi lideri Adolf ‘e ait olduğu öne sürülen üç tablonun sahtecilik iddiası ile inceleneceği belirtiliyor. Almanya’daki operasyonla el konulan resimlerin müzayedede satışa konulması bekleniyordu. Her bir resmin 4 bin Euro’dan açık artırmaya konulması bekleniyordu. 

Berlin’deki Kloss müzayede evinde açık artırma öncesi polis eserlerin sahte olduğu gerekçesiyle operasyon düzenledi. 

Hitler, 20. yüzyıl başında Münih kentinde resim çizmişti. Hitler’e ait olduğu öne sürülen üç suluboya resimde dağ, nehir ve ağaçlar dikkat çekiyor. 

Alman polisi dün aldığı bir ihbar üzerine harekete geçti. Berlin polisi ‘dolandırıcılık girişimi’ ve ‘belgede sahtecilik’ iddiasıyla soruşturma açtı. 

Alman polisi, eserlerin bir uzman tarafından inceleneceğini belirterek, şu anda kimseyi gözaltına almadı. 

Hitler’in resim çizip kartpostal tasarlamıştı

Ressam Hitler, evet tuhaf bir sıfat gibi gelse de Nazi lideri bir dönem resim çizmişti. Adolf Hitler, 1. Dünya Savaşı’nda askerlik yapmadan önce elinde boyaları ve fırçası ile tuvalinin başındaydı.

Hitler, Viyana’da işçilik ve ressamlık yapmıştı. Ayrıca kartpostal tasarlayarak geçimini sağlamıştı. Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’ne girmek isteyen Hitler, iki kere reddedildi. 

Hitler, yazdığı Kavgam kitabında günde üç resim çizdiğini ifade etmişti. Almanya’da Hitler eserlerinin satışı bir şartla serbest. O da tablonun, eserin üzerinde Nazi sembollerinin yer almaması. 

Hitler, iktidara geldikten sonra resimlerinden ‘kurtulmak’ istedi. Yok edilmesini emretti. Ancak bunda başarılı olamadı. Yüzlerce Hitler resmi günümüzde koleksiyonerlerin ya da ABD ordusunun elinde bulunuyor. 

2014 yılında Almanya’daki bir müzayedede Hitler’in eserlerinden biri 130 bin Euro’ya alıcı bulmuştu.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.