Hitler’in Tabloları 400 Bin Euro

Hitler’in Tabloları 400 Bin Euro

Dünyaya diktatör ve faşist bir lider olarak imzasını atan Adolf Hitler’in tabloları kapış kapış satılıyor. 10 milyon insanın ölümüne neden olan 2.  Dünya Savaşı’nı başlatan Nazi lideri Hitler’in tabloları sanat özelliğine sahip değil. Ancak altında Hitler imzası olduğu için bu tablolar yüzbinlerce Euroya alıcı buluyor.

Çinli alıcıdan 100 bin Euro

Nihayetinde geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Nürnberg kentinde düzenlenen bir müzayedede Adolf Hitler’in 1904-1922 arasında yaptığı suluboya tablolar ve bazı çizimlerinden oluşan koleksiyonu toplam 400 bin Euro’ya alıcı buldu. Adı açıklanmayan bir Çin’li 100 bin Euro karşılığında Hitler’in Kral 2’nci Ludwig’in Bavyera’daki Neuschwanstein Kalesi’ni resmettiği suluboya tablosunu satın aldı. Aynı koleksiyondaki “A Hitler” imzalı karanfil natürmortu da 72 bin Euro’ya alıcı buldu.  Aynı müzayede evinde geçtiğimiz yıl da Hitler’in tabloları müzayedede satışa çıkarılmıştı. 1914 yılında Hitler’in yaptığı bir suluboya eseri 129 bin Euro’ya satılmıştı.

Nazi işareti yoksa satılabiliyor

Müzayedeye aralarında Brezilya, Fransa,Birleşik Arap Emirlikleri ve Almanya’dan özel yatırımcıların da katıldığı alıcılar rağbet etti. Alıcı ve satıcıların isimleri veya kimlik bilgileri açıklanmazken, Alman hukukuna göre Hitler’in tablolarının satışı için ancak üzerinde Nazi işaretleri yoksa izin veriliyor.

Hitler’i bütün dünya kanlı diktatör olarak tanıyor. Ancak sanat çevreleri ve resim meraklıları Hitler’in özellikle sulu boya resimlere olan merakını ve çizimlerini yakından tanıyor. Genç Adolf, resme merak duyarak Viyana Sanat Akademisi’ne iki kez başvurur ancak kabul edilmez. Hevesi kırılır.  Ardından siyasete atılmayı karar verir. Zaman içinde kendi kendine yaptığı tablolar Hitler’in hayatında öğrencilik, askerlik diktatörlük gibi farklı dönemlere aittir. Piyasada çok sayıda sahte Hitler resimleri bulunduğu belirtiliyor.Adolf Hitler'in tabloları satılıyor

 Adolf Hitler'in tablosu yüzibnlerce Euro'ya satılıyor

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.