Hollywood Cemal Kaşıkçı cinayetini para için unuttu

Hollywood yıldızları üç yıldır askıya alınmış olan Suudi Arabistan ile olan kültür sanata dair ilişkileri para için unutmuşa benziyor. Cemal Kaşıkçı cinayetiyle irtibatlandırılan ülkeyi sanatçılar, ünlüler üç yıldır protesto ediyordu. Ama artık Hollywood’un bazı ünlü isimleri bu protestoları sonlandırıyor.

Hollywood Cemal Kaşıkçı cinayetini para için unuttu. Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın bilgisi dahilinde işlendiğine dair çıkan haberler üzerine Hollywood, Arabistan ile işbirliğini askıya almıştı. Ancak üç yıl sonra Hollywood yıldızları para için Suudi Arabistan’la yakınlaşmaya başladı. 

Hollywood’un ünlü sanatçıları, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle birlikte ilişkileri askıya aldığı, etkinlikleri iptal ettiği Suudi Arabistan’a şimdi daha yakınlar. Cinayetten üç yıl sonra Justin Bieber, Jason Derulo ve A$AP Rocky gibi ünlü yıldızlar, ülkede düzenlenecek etkinlikte sahne almaya hazırlanıyor. Bu da uluslararası tepkilere yol açıyor.

Muhammed bin Salman, ülkesinde değişim için eğlence sektörünün pazar payını genişleterek, 500 milyar dolarlık Kamu Yatırım Fonu sağlamıştı. Hollywood’un ünlü isimleri de bu pazardan pay almak için Nisan 2018’de Suudi Arabistan’da bazı etkinlikler düzenlemek üzere anlaşmıştı.

İlişkiler askıya alınmıştı 

Amerikan Washington Post gazetesi köşe yazarı Cemal Kaşıkçı’nın ölümünün üzerinden altı ay geçtikten sonra, bütün bulgular, cinayetin Salman’ın bilgisi dahilinde işlendiğini gösterince, Hollywood, Arabistan ile işbirliğini askıya aldı.

Aradan geçen üç yıl sonra Amerikalı eğlence dünyası aktörleri, Suudi Arabistan’dan gelecek sıcak para için Cemal Kaşıkçı cinayetini unutmuşa benziyor. 

Üç yıl önceki anlaşmalar tazelendi

Üç yıl önceki anlaşmalar dahilinde 3-5 Aralık tarihleri arasında Suudi Arabistan, ünlü şarkıcı Justin Bieber (27), oyuncu Anthony Mackie (43) ve film yönetmeni Joe Wright (49) gibi önemli isimlerin yer alacağı Kızıldeniz Festivali’ni düzenleyecek.

11 günlük festivalde konserlerin yanı sıra The Lost Daughter, Belfast, Universal Sing 2 filmleri gösterilecek.

Konuk listesi henüz onaylanmasa da, Haley Bennett‘in de etkinliğe katılması bekleniyor.

5 Aralık’taki Formula 1’de sezonun 21. yarışı olan Suudi Arabistan Grand Prix’te Justin Bieber, Jason Derulo ve A$AP Rocky’nin sahne alması planlanıyor.

Festivalde Maskoon filmi gösterilecek olan Dubai merkezli yapımcı Carla DiBello, “Bunun bir tür dönüm noktası olacağını düşünüyorum” dedi. DiBello gerilim filmini hem Suudi Arabistan’dan hem de ABD’den bir ekiple Cidde’de çekti.

Nişanlısından ‘Konseri iptal et’ çağrısı 

Öte yandan Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Suudi Arabistan’da konser verecek olan şarkıcı Justin Bieber’a “Konserini iptal et” çağrısında bulunmuştu.

Cengiz, Washington Post gazetesinde yazdığı açık mektupta, “Belki duymuşsunuzdur. Acımasız cinayet tüm dünyada manşetlere taşındı ve o günden beri ben dahil birçok insan hakları örgütü ve savunucusu adalet ve hesap sorulmasını istiyor” sözleriyle Bieber’a seslenmişti.

Justin Bieber’a 5 Aralık’ta Suudi Arabistan’da vereceği konseri iptal etmesi çağrısı yapan Cengiz, konserin iptal edilmesinin muhalif sesleri öldüren bir rejime güçlü bir mesaj göndereceğini vurgulamıştı.

Bieber’a “Adalet” ve “Özgürlük” adını verdiği iki albümünü hatırlatan ve Suudi Arabistan’ın her ikisine de ihtiyaç duyduğunu belirten Cengiz, Bieber’dan Kaşıkçı’nın katilleri için konser vermemesini istemişti.

ETİKETLER:
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.