Hüsnü Arkan’a Orhan Kemal Ödülü

Bu yılki Orhan Kemal Ödülü “Hırsız ve Burjuva” romanıyla Hüsnü Arkan’a verildi. “Mino’nun Gülü” ve “Menekşeler Atlar Oburlar” adlı romanları bulunan Hüsnü Arkan’ı sesi ve şarkılarıyla da tanıyoruz.

Ödül töreni Beyazıt’taki Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, geçmişten bugüne, kitap, edebiyat, sanat ve İstanbul adına, tüm emeği geçenlere selam göndererek, “Bu selamlardan biri elbette ki Orhan Kemal’in olsun” dedi.

Ödülünü Nazım Kemal Öğütçü’nün elinden alan Hüsnü Arkan, okuduğu ilk kitabın “Hababam Sınıfı”, üçüncü kitabın ise Orhan Kemal’in yazdığı “Baba Evi” olduğunu söyledi. Arkan “Edebiyata benim ilgim böyle başladı. Orhan Kemal’den çok şey öğrendim. Bizden sonraki kuşaklar da öğrenmeye devam edecekler emin olabilirsiniz” diye konuştu.

Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü de katkısı olanlara teşekkür etti. Işık Öğütçü şöyle konuştu: “Türkiye’nin son yıllarının bir resmini çizerken, yaşadığımız sosyal ortamın yarattığı bireyleri ve bugün gelinen noktanın 12 Eylül’ün eseri olduğunu yetkinlikle anlattığı için, ‘Hırsız ve Burjuva’ romanı ile Orhan Kemal roman armağanını kazanan Hüsnü Arkan’ı aile olarak kutluyoruz. Bir dönemin sıkıntılarını yaşayarak çekmiş yazarımıza, umudun, iyimserliğin, direncin ve mücadelenin yazarı Orhan Kemal’in bu anlamlı ödülünü vererek, sıkıntılarını bir nebze hafiflettiğimizi umuyorum”

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM