İBB müzayededen 1 milyon 700 bin liralık eser aldı

Sevinç Rençberler
Tiyatro sevdalısı. Dünya bir sahneyse o da 724kultursanat.com’da rol almayı seviyor. Romanlar hele uzun soluklu olanlar onun favorisi. Murakami tutkusu romanların ağırlığından. Okudukça bitmesin istiyor. İletişim: sevinc@724kultursanat.com

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yurtdışındaki müzayedelerden satın aldığı kültürel değerlerle dikkat çekiyor. Bu kez Sotheby’s’in ‘İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları’ koleksiyonundaki 9 adet Kuran-ı Kerim sayfası ve el yazmalarını satın aldı.

İBB müzayededen 1 milyon 700 bin liralık eser aldı… İtalyan ressam Cristofano dell’Altissimo tarafından yapılan Kanuni Sultan Süleyman’ın portresinin geçtiğimiz gün İngiltere’deki müzayede evi Sotheby’s tarafından yapılan müzayedede rekor kırarak 350 bin sterline (4 milyon TL) satılması büyük herkesi şaşırttı.

İBB müzayededen 1 milyon 700 bin liralık eser aldı

Sotheby’s müzayede evi tablonun 60 ile 80 bin Sterlin arasında bir fiyata satılabileceğini tahmin ediyordu. Yine de bir sürprizle 120 bin Sterline müşteri bulabileceğini de iddia etmişlerdi. Şimdi Kanuni’nin portresini alan kişi ya da kurum, vergileriyle beraber 438 bin sterlin (yaklaşık 5 milyon TL) ödeyecek. Alıcının ismi açıklanmadı. Ancak büyük ihtimalle bu beş katı artışın nedeni Türkiye’den müzayedeye katılan alıcıların birbiriyle yarışması.

Müzayedede gözler yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin üzerindeydi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla geçen yıl Bellini atölyesinden çıkma Fatih Sultan Mehmet portresinin 7 milyon 923 bin TL’le satın alınmış ve İstanbul’a getirilmişti. Şimdi aynı şey yeniden olabilir beklentisi oluştu.

İBB bu kez müzayedenin gözdesi olan Kanuni portresine değil de manevi değeri daha yüksek olan Kuran-ı Kerim sayfaları ve el yazmalarına hedefine koydu. Sotheby’s’in ‘İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları’ koleksiyonundaki 9 adet Kuran-ı Kerim sayfası ve el yazmaları İBB tarafından satın aldı.

İBB’nin o müzayededen aldığı eserlerin toplam değeri yaklaşık 150 bin sterlin (1 milyon 700 bin TL) civarında olduğu açıklandı. 

Çok değerli bir koleksiyonu ait olduğu topraklara getirdiklerini söyleyen İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, eserlerin İstanbullularla, önce Saraçhane Sergi Salonu’nda sonra da yapımı devam eden Feshane Tasavvuf Müzesi’nde sergileneceğini ifade ediyor. 

İBB’nin Sotheby’s’den satın aldığı koleksiyonda şu eserler bulunuyor:

1.200 yıllık altın varaklı Kûfi yazı ile parşömen üzerine Kuran yazısı.

1.100 yıllık Kûfi yazı ile parşömen üzerine Kuran yazısı.

Memlüklü Dönemi’ne ait pembe kağıda, muhakkak yazı ile yazılmış Kuran yaprağı.

14. yüzyıl ortalarında Bağdat’ta yazılmış, döneminin en ünlü hattatlarından Argun El-Kamilî’ye atfedilmiş Kuran’ın bir yaprağı.

Beş sure içeren çift sayfalı yaprak, Ebu Muhammed ‘Abdülkayyum ibni Muhammed ibni Keremşah-i Tebrizi’ kopyası.

Mevlana Celaleddin Rumi’nin oğlu Sultan Bahaeddin Veled tarafından yazılan Mesnevi’ye ait İbtidaname.

Safevi Dönemi’nde dar ve uzun sayfalara yazılmış formda tezhipli dua kitabı.

İmam Zeynelabidin’e ait duaları içeren, Safevi Dönemi’nde İran’da yazılmış 300 yıllık tezhipli yazma.

Ebru sanatlı kağıt üzerine, içi renkli tezhip bezemeli hat ile yapılmış 19. yüzyıla tarihlenen hat ile yazılmış bir aslan kompozisyonu.

200 yıllık, krem, mavi ve bordo renklerde dokunmuş, nadir bulunan el dokuması Ladik Seccade.

Yaklaşık 200 yıllık, fildişi ve bordo ağırlıklı renklerle dokunmuş, el dokuması Milas Halısı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.