İnci Dizen Kız İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor

Osmanlı Saray Ressamı Zonaro’nun yaşarken satmaya kıyamadığı eseri İnci Dizen Kız, İstanbul Sanat ve Antika Fuarı’nda sergilenecek.

İnci Dizen Kız İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor. Zonaro’nun en sevdiği eseri ‘İnci Dizen Kız/Filatrice di Perle’ 20-23 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Sanat ve Antika Fuarı kapsamında sergilenecek.

İnci Dizen Kız, ‘Osmanlı Saray Ressamı’ ünlü sanatçı Fausto Zonaro’nun en sevdiği eseri olarak biliniyor. Eser, 1887 tarihli ve 190×140 cm boyutunda. 

Zonaro, yurdumuza gelmiş en meşhur İtalyan ressam olarak tanınıyor. Sanatçı, İstanbul’da yaşam sürdüğü süre zarfında, kentin tarihi dokusunu ve gündelik yaşamın yanı sıra bayramlar gibi dini ve sosyal olayları da eserlerine yansıttı. 

Osmanlı Dönemi’nde ‘baş ressam’ denilince akla gelen ilk isimlerden olan Fausto Zonaro’ nun ‘İnci Dizen Kız’ı İstanbul Sanat ve Antika Fuarı’nda yerli ve yabancı sanatseverle buluşmak için gün sayıyor.

İnci Dizen Kız İstanbul Sanat ve Antika Fuarı’nda sergilenecek.

İnci Dizen Kız’ın ilgi çekici öyküsü 

Ünlü ressam Fausto Zonaro, 1891 yılında İstanbul’a gelirken tüm eserlerini paketliyor ve gemiye yükleyerek yanında getiriyor. ‘İnci Dizen Kız’ adlı eserine büyük talep olsa da hiçbir zaman satmaya kıyamıyor.

Başyapıtın gördüğü teveccüh üzerine, halen Galeria Ricci Oddi daimi koleksiyonunda yer alan küçük boyutlu suluboya versiyonunu yapıyor.

Zonaro, başyapıtı İstanbul’a getirdikten sonra Sultan II.Abdülhamid’ in kendisine tahsis ettiği binanın salonuna asıyor. Eseri gören her kişinin, tabloyu satın almak istemesine karşın, gelen talepleri nazik bir dille geri çeviriyor. ‘Saray ressamlığı’ görevi sonrası göz bebeği başyapıtı, ülkesi İtalya’ ya geri götüren sanatçı 1929 yılında San- Remo’ da yaşamını yitiriyor.

Torunu Jolanda Meneguzzer Trevigne tarafından sanatçı adına 2004 yılında düzenlenen retrospektif sergiler sonrasında bir Türk koleksiyoncu tarafından satın alınan başyapıt, ülkemizin kültür ve sanat varlıkları arasındaki yerini koruyor.

İstanbul Sanat ve Antika Fuarı başlıyor 

İstanbul Sanat ve Antika Fuarı sanatseverleri, halen Dikici Koleksiyonu’nda yer alan ‘İnci Dizen Kız’ın yanı sıra ülkemizin seçkin sanat galerileri ve antikacılarıyla da buluşturuyor.

20 Şubat tarihinde kapılarını açacak olan fuarda ziyaretçiler, farklı teknik ve biçimlerde üretilmiş eserlerle buluşacak. Ayrıca sanatseverler düzenlenecek akademik buluşmalar sayesinde bilgi alma şansına sahip olurken kurum ve bireysel koleksiyonlardan özenle oluşturulan seçkilere de tanık olacak.

Seçici Kurul Başkanlığını Halilhan Dostal’ ın yaptığı İstanbul Sanat ve Antika Fuarı, 20- 23 Şubat tarihleri arasında bini aşkın esere ev sahipliği yapacak.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.