İran’ın Oscarlı filminin efsane oyuncusu hayatını kaybetti

Oscar’lı Ali Asgar Şahbazi yaşamını yitirdi
“Bir Ayrılık” filmindeki başarılı rolü ile bilinen oyuncu Ali Asgar Şahbazi, 98 yaşında yaşamını yitirdi

İran’ın Oscarlı filminin efsane oyuncusu Ali Asgar Şahbazi hayatını kaybetti. 84. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film ödülünü kazanan A Separation (Bir Ayrılık) filmindeki rolüyle büyük beğeni toplayan Ali Asgar Şahbazi’nin Tahran’da vefat ettiği bildirildi. 

İran resmi ajansı IRNA’nın paylaştığı habere göre 98 yaşındaki Ali Asgar Şahbazi kalbinin durması sonucu pazar günü hayatını kaybetti. Şahbazi’nin cenazesi düzenlenen törenle Tahran’da toprağa verildi. 

İran’ın efsane oyuncusu

Sinema dünyası Ali Asgar Şahbazi için “İran’ın efsane oyuncusu” diyor. Ali Asgar Şahbazi, Bir Ayrılık filmindeki başarılı rolüyle geniş kitleler tarafından tanındı. Filmdeki oyunculuğu ile Şahbazi, 61. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ‘en iyi erkek oyuncu’ seçilenlere verilen Gümüş Ayı ödülünü filmin diğer üç erkek oyuncusu ile paylaştı.

Asgar Ferhadi’nin yönetmenliğini yaptığı ve orta sınıf bir çiftin ayrılık hikayesinin anlatıldığı 2011 yapımı Bir Ayrılık adlı İran filmi, tüm dünyada ses getirmişti. Sinema festivallerinde onlarca ödül alan filmde Şahbazi, Nadir karakterinin Alzheimer hastası babası rolü ile seyircinin büyük beğenisini kazanmıştı. 

İran sinemasının en başarılı yapıtları arasında gösterilen film, 84. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film seçilerek Oscar ödülü ve 61. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde de en iyi film seçilerek Altın Ayı ödülünü kazanmıştı.

 

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.