İstanbul Art Show kapılarını sanat severlere açtı

İstanbul Art Show açıldı. Sanat fuarında binlerce eser sanat severlerle buluşuyor. Fuar İstanbul Hilton Exhibition Center’da açıldı. İstanbul Art Show, 16 Aralık 2018 Pazar gününe kadar gezilebilecek.

İstanbul Art Show kapılarını sanat severlere açtı. Binlerce eserin yer aldığı, Türkiye’nin yeni sanat fuarı İstanbul Art Show sanat severlerin yoğun ilgisi eşliğinde açıldı.

Beş yüzün üzerinde sanatçının yer aldığı, birbirinden değerli binlerce eserin sergilendiği, İstanbul Art Show, kapılarını ziyaretçilerine açtı.

İstanbul Hilton Exhibition Center’da açılan İstanbul Art Show, 16 Aralık 2018 Pazar gününe kadar gezilebilecek.

Fuarın açılış gününde, onur konuğu Prof. Devrim Erbil’e Türk sanatına katkıları dolayısıyla plaket verildi.

Türkiye’nin önde gelen ressamların eserlerinden oluşan karma sergi sanat severlerle buluştu. Sergide Ergin İnan, Özdemir Altan, Güngör Taner, Mehmet Güler, Mehmet Gün, Ahmet Güneştekin, Balkan Naci İslimyeli, Hunt Slonem, Senem Erseven, Ekrem Yalçındağ, Şefkat İşlegen, Arzu Karcı ve Nezih Çavuşoğlu’nun eserleri bulunuyor. 

Sanat buluşmasında söyleşiler de gerçekleştiriliyor. Posthümanizm temasıyla hazırlanan söyleşilerde Yazar, Dramaturg ve ÇROP (Çizgi Roman Okurları Platformu) Başkanı Ümit Kireççi, sanatta transhümanizm ve posthümanizmi konularında sohbet etti. 

Geleneksel tasvir sanatından ve minyatürden esinlenen, çizgisel bir istif beğenisini resimlerine yansıtan Prof. Devrim Erbil de söyleşilere katıldı. İstanbul Art Show’un sanat danışmanı Yalın Alpay’la birlikte Devrim Erbil söyleşide sanat severlerle buluştu. Devrim Erbil, resminin özelliklerini sanatseverlerle paylaştı.

Prof. Dr. Aylin Seçkin, Menekşe Polatcan Serbest’in moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide, Türkiye’de sanat piyasasını modellemeler eşliğinde ele aldı. 

Sanat üretiminde büyük değişim

İstanbul Art Show’u organize eden TGExpo Genel Müdürü Gönül Akyıldız sanat fuarı düzenlemelerinin nedenini şöyle anlattı: “İstanbul Art Show ile ülkemize yeni bir marka kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sanat alanında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek ve her yeni yıl markamızı sağlam adımlarla büyütmeyi istiyoruz. Sanatın başlattığı postmodern dönem; siyaset, ekonomi ve kültürden sonra, bizzat bizi, insanı da etkilemeye başladı.

Son 10 yıla baktığımızda, akademi çevrelerinde ve bilim dünyasında, “posthuman” yani “insan ötesi” kavramının dolaştığını görüyoruz.

Nano teknoloji, gen klonlama, yapay zekâ gibi ileri teknolojilerin insan bedenine eklenmesi, insanın zihinsel, fiziksel ve duygusal yetilerinin geliştirilmesi, hastalıkların, acıların yok edilmesi ve yaşam döngüsünün sonsuza kadar uzatılması “posthuman” kavramıyla karşımıza çıkıyor.

Tüm bu gelişmeler sanatı da kökünden değiştirmeye aday… Bu gelişmelerin en önemli örneğini, 2018 yılında yapay zekâ tarafından yapılan bir resmin, New York’taki Christies müzayedesinde 432 bin dolara satılması ile yaşadık.

Türkiye’de 2017 yılı müzayede piyasasının toplamının, 13 milyon dolar olduğu düşünüldüğünde, yapay zekâ ve posthuman’ın sanatı ne kadar köklü bir biçimde sarstığı anlaşılabilir.

Sanatın üretilişini de, piyasa ederini de, böylesine dönüştüren/dönüştürecek olan posthuman kavramını İstanbul Art Show’un ana teması olarak belirledik.”

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.