Joker filmi 2 Oscar kazanır mı

Sevinç Rençberler
Tiyatro sevdalısı. Dünya bir sahneyse o da 724kultursanat.com’da rol almayı seviyor. Romanlar hele uzun soluklu olanlar onun favorisi. Murakami tutkusu romanların ağırlığından. Okudukça bitmesin istiyor. İletişim: sevinc@724kultursanat.com

Sinema dünyasında büyük bir tartışma yaratan Joker filmi vizyona girdi. Film için “En az 2 Oscar alır” yorumları yapılıyor.

Joker filmi 2 Oscar kazanır mı? Sinema dünyası 4 Ekim’de vizyona giren Joker filmini konuşuyor. Joker filmi 76. Venedik Film Festivali’nde en iyi film seçilerek ‘Altın Aslan’ ödülünü kazanmıştı. Şimdi sorulan soru şu: “Joker en az 2 Oscar ödülünü alır mı?”

Seyircilerin ve sinema otoritelerinin ortak fikri, Joker filminin kesinlikle izlenmesi yönünde.

Filmde başrol oynayan Joaquin Phoenix, otoritelerden tam not aldı. Filmin “Bathroom Dance” adlı müziği de çok beğenildi. 

İşte bu iki unsuruyla Joker filmi için bu yıl “En iyi erkek oyuncu” ve “En iyi film müziği” dalında Oscar alacağına kesin gözüyle bakılıyor. 

Joker filmi 2 Oscar kazanır mı?

Joker filmi sinemanın kült filmlerinden biri olmaya aday. Yönetmenliğini Todd Phillips’in üstlendiği Joker, dışlanmışlığı ve kötü geçen bir çocukluğun bir insanı hangi noktalara getirebileceğini anlatıyor. 

Joker gişe rekoru ile başladı

4 Ekim’de vizyona giren Joker, gişede açılış rekoru kırdı. Sadece Kuzey Amerika’da 13.3 milyon dolar gişe rakamına ulaşıldı. Dünya çapındaysa 24.6 milyon dolara ulaşma başarısını gösterdi.

Joker’in Kuzey Amerika’daki 13,3 milyon dolarlık (yaklaşık 76 milyon TL) gişe geliri, geçen senenin rekortmeni Venom: Zehirli Öfke’yi (Venom) geride bıraktı. Venom: Zehirli Öfke, geçtiğimiz yıl ekim ayında vizyona girdiği ilk gece 10 milyon dolarlık (yaklaşık 57 milyon TL) hasılat elde etmişti. 

Box Office rakamlarına göre ise Joker dünya çapında ilk gün 24 milyon 600 bin dolar gişe başarısı elde etti.

Joker filminin konusu

Başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hayatını izliyoruz. Arthur, toplum tarafından dışlanmıştır. Hayatta kimsesi yoktur, bir zavallıdır.

Arthur, insanlarla devamlı olarak bağ kurmayı amaçlar. Hayatını yüzüne taktığı iki maske ile sürdürür.

Gündüzleri, geçimini sağlamak için palyaço maskesini yüzüne takar. Geceleri ise asla üzerinden silip atamayacağı bir maskesi vardır.

Arthur, babasız büyümüştür. En yakın arkadaşı olan annesidir. Annesi Arthur’u ‘Happy’ adıyla çağırır.

Bu lakap, Arthur’un içindeki acıyı gizlemesini sağlar. Ancak Arthur, zorbalıklara maruz kalır. Zorbalıklar onu gitgide topluma aykırı bir insan haline getirir.

Yavaş yavaş psikolojik olarak tekinsiz sulara yelken açar. Arthur, bir süre sonra kendisini Gotham Şehri’nde suç ve kaosun içinde bulur. Zamanla kendi kimliğinden uzaklaşıp Joker karakterine bürünür.

Joker için 52 kilo zayıfladı

Joaquin Phoenix, Joker rolü için 52 kilo verdi. 44 yaşındaki oyuncu, Arthur Fleck karakteri için doktor kontrolünde kilo verdi. Böylesine bir kiloyu veren Phoenix’in yorumu ise şu olmuştu: “Sanırım benim için ilginç olan şey, vücudumu daha önce yapamadığım şekillerde hareket ettirebilmemdi” 

Böylesine azimli bir oyuncu, filmdeki rolünün de hakkını veriyor. Joker rolüyle Joaquin Phoenix, Oscar sahnesinde olacak gibi duruyor. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.