Kadayıfzade damak çatlatan tatlıları ile

29.10.2022
A+
A-

Gaziantep’te 54 yıl önce yağ, bal, fıstık ticareti yapan Küsbeoğlu ailesinin kadayıf ile çıktığı yolculukta Kadayıfzade markası ortaya çıktı.

Kadayıfzade damak çatlatan tatlıları ile

Kadayıfzade damak çatlatan tatlıları ile Etiler, Florya, Cevizlibağ, Acıbadem ve İkitelli’de hizmet veriyor. Butik tarzda hizmet veren tatlıcı Kadayıfzade, 54 yıl önce Gaziantep’te aile şirketi olarak kuruldu.

Yağ, bal, fıstık ticareti ile birlikte kadayıf üretimine de başlayan Küsbeoğlu ailesinin bu yolculuğuyla Kadayıfzade markası ortaya çıktı.

İstanbul’da şubeleri olan ve damak çatlatan lezzetler sunan Kadayıfzade’nin direksiyonunda vizyoner ve yenilikçi torun İkbal Küsbeoğlu bulunuyor.

Aynı zamanda bir tat avcısı olan İkbal Küsbeoğlu, her şubede imalathane de açtı. Nedenini ise müşteriye anında sıcak, sıcak tatlılar sunmak olarak açıklıyor: “Genellikle sektörde bir ana merkezde üretim yapılır ve ürünlerin şubelere transferleri sağlanır. Ama ben o yönteme karşıyım. Bu nedenle biz her daim taze malı müşterimize sunmalıyız diye şubelere imalathane açtım”

İcat etmedik yorumladık

İkbal Küsbeoğlu İstanbul’da açtığı 5 şubesi ile kısa sürede Kadayıfzade markasını bilinir ve aranır hale getirdi. Damak zevkine düşkün kişilerin abonesi olduğu şubelerinde kadayıfın yanı sıra fıstık ezmesi baklava da var.

“Ama mağazalarda tatlıların lokomotifi kadayıfımız” diyen İkbal Küsbeoğlu şirketini şöyle anlatıyor:

“Öncelikle niş mağazalar açmak hedefimdi. Bu nedenle İstanbul’da belli merkezleri belirledim ve buraları açtım. İçinde imalat yapılan mağazalarımız çok ilgi gördü. Biz kadayıfı icat etmedik. Kendimize göre yorumladık. Formülü bize ait olan yöntemle mağazalardaki açık mutfaklarda yerinde üretim yapılması müşterilerde güven sağladı. Yağı, fıstığı ve unu Gaziantep’ten özenle seçip getiriyoruz. İmalatın başında olan babam Mehmet Sait ve kardeşim Hasan kaliteli malzemeleri tadı doyumsuz ürünler haline sokuyor. Bir kez ürünlerimiz tadan kişiler müdavimimiz oluyor. Hatta mağazalara geldiklerinde ‘şu an fırında pişen ürün varsa onu da beklerim’ diyenler bile çıkıyor. Kadayıfa yaptığımız farklı dokunuşlar ile sektörde fark yarattık.”

Hedefim kadayıfı dünyaya tanıtmak

İstanbul’daki 5 mağaza dışında başka mağaza açmayacağını, hedefinin de kadayıfı dünya markası yaratmak olduğunu belirten İkbal Küsbeoğlu “Bu nedenle Avrupa’ya adım attık. Hollanda’da ilk yurtdışı şubemizi açtık. Kasım ayında da Dubai’de bir şube açıyoruz. Yeni yılda başka Avrupa başkentlerinde Kadayıfzade’ler açılacak” diye müjdeliyor.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.