Kadıköy’de kedi heykeli açılışı

Kadıköy’de kedi heykeli açılışı

Bugun Kadıköy’de kedi heykeli açılışı yapılacak. Oturuşu ile sosyal medyada ünlenen Tombili adlı kedi Ziverbey semtinin sembolü olmuştu. Change.org adlı sosyal kampanya sitesinde Tombili’nin heykelinin yapılması için 17 bin imza toplandı.

Sokak hayvanlarının belki de en keyifli yaşadıkları ilçelerden biri Kadıköy. Yaşamını sokakta sürdüren bu canlılara karşı ilçede yaşayanların gösterdikleri yakın ilgi ve destek bugün Tombili adlı kedide sembolleşerek, derin bir anlam buluyor. 

Oturuşu dünyaca meşhur olan Kadıköy’ün bıçkın kedisi Tombili’nin heykeli yapıldı. Heykelin açılış töreni ise bugün (4 Ekim 2016) Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde saat 13.00’de.

Kadıköy Ziverbey’de bir kaldırım taşında verdiği pozuyla ünlenen, kedi Tombili artık heykeli yaşayacak. Sevimli kedi 1 Ağustos’ta hayatını kaybetmişti. Başta semt halkı olmak üzere, hayvanseverleri üzüntüye boğan bu haberin ardından düzenlenen imza kampanyasına Kadıköy Belediyesi sessiz kalmadı. 

Kadıköy Belediyesi önderliğinde düzenlenen organizasyonla Tombili’nin heykeli yapıldı. Heykeltıraş Seval Şahin tarafından gönüllü olarak yapılan heykel tamamlandı. Bıçkın kedi Tombili’nin heykeli Ziverbey’in kaldırımlarında unutulmaz pozunu verdiği yerde sabitlenecek. 

Kadıköy, sokak hayvanlarının bakımı konusunda örnek ilçelerden biri. Binlerce gönüllü Kadıköy Belediyesi işbirliği ile sokak hayvanlarının bakımını üstleniyor. Düzenli olarak sokak hayvanlarının bakım ve tedavisini yapan Kadıköy Belediyesi Veteriner Ekipleri geçtiğimiz yıl 4.720 sokak kedisinin aşı ve bakımını yaptı ve 3.764 kediyi de kısırlaştırdı. “Satın Alma Sahiplen” kampanyası ile de yılda 750 kedi ve köpek sahiplendirilerek sıcak bir yuva sağlanıyor. Kadıköy’de kedi heykeli hayvanlara bakışın sembolleşmesi açısından önemli bir mesaj olacak.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.