Kürk Mantolu Madonna Londra Tasarım Festivali’nde

Kürk Mantolu Madonna Londra Tasarım Festivali’nde farklı bir okuma olacak bir enstalasyon tasarımı olarak karşımızda. Londra Tasarım Festivali’nde Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından üretilen enstalasyon “Kürk Mantolu Madonna”ya yeni bir derinlik katıyor.

Romanın sayfaları adeta kelimelerinden silkiniyor, etrafa dağılan kelimeler ise mimarların elinde farklı anlamlar bularak yeni bir bakışla ancak özü değişmeden keyifli bir okuma ortaya çıkarıyor. 

Tabanlıoğlu Mimarlık, Londra Tasarım Festivali (LDF) kapsamında, festival ana mekanı olan Victoria & Albert Müzesi’nde işlerini sergiliyor.  Tabanlıoğlu Mimarlık’ın 8 tasarım grubundan biri olan “Beloved/Azizem”, Kürk Mantolu Madonna için farklı bir okuma olanağı sunuyor. 

16 Eylül’deki özel gösterim ile ilk kez sanatseverlerle buluşan “Beloved / Azizem”, 25 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

kurk_mantolu_madonna_londra_tasarim_festivali_02

Kürk Mantolu Madonna İngilizce’ye çevrildi

Sabahattin Ali’nin ilk kez 1943 yılında yayınlanan ve günümüzde de hala en çok okunanlardan olan romanı “Kürk Mantolu Madonna”, Penguin Yayınevi’nin Modern Klasikler Serisi kapsamında Maureen Freely ve Alexander Dawe tarafından geçtiğimiz Mayıs ayında ilk kez İngilizce’ye çevrilmişti.

Kürk Mantolu Madonna’nın 73 yıl sonra ilk kez İngilizce’ye çevrilmiş olması vesilesi ile Tabanlıoğlu Mimarlık, 17-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Londra Tasarım Festivali kapsamında bu büyük aşk hikayesine odaklandı. 

Victoria & Albert Müzesinde sergilenen tasarım “Beloved/Azizem” ismi ile romanın anlatımına odaklanmaktan ziyade alelade bir insanın şaşırtıcı derinlikte, parlak iç dünyasını, aşkın aracı olduğu aydınlanmasını, yok/var oluşunu nesneleştiriyor.

Raif Bey’in gizli defterini, yani içini okuyabilmek için, üzerinde yer alan yırtıklardan içeri bakmak üzere enstalasyonun yansıtıcı yüzeyine yaklaştığınızda, bir “başka”nın içinden önce, kendi suretinizle de yüzyüze geliyorsunuz.

kurk_mantolu_madonna_londra_tasarim_festivali_03

Işık ve ses atmosferinde Kürk Mantolu Madonna

Her ziyaretçinin arzusuna ve boyuna uygun bir aralıktan bakabileceği, 13 metre uzunluğundaki, siyah kutu Victoria & Albert Müzesi, Medieval & Renaissance galerisindeki köprünün üzerinde yer alıyor. Köprünün altından da fark edilen bir obje olan “Beloved”dan sızan ışıltı uzaktan da merak uyandırıyor.

Romanın duygusunun yanı sıra (anti) kahramanın ve sevgilinin yaşadığı dönem, coğrafyalar ve hallerden esinlenen iç kurguya Serdar Ateşer’in ses enstalasyonu eşlik ediyor.

Tasarım ve küratörlüğünü Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu’nun üstlendiği, TA Atelier yürütücülüğündeki, İhsan Bilgin ve Necmi Zeka’nın danışmanlığındaki eser; Melisa Mızraklı, Cemal Emden ve geçen yıl yine Murat Tabanlıoğlu’nun küratörü oluğu Anvers, Belçika’da, MAS Müzesinde gerçekleşen “PortCityTalks.Istanbul.Antwerp.” sergisinde de yer alan PATTU ve Emre Dörter’in katkılarıyla gerçekleşiyor.

Sabahattin Ali’nin izini sürmek

Murat Tabanlıoğlu, “Enstalasyon, okuyanların, kitaptan sahneleri hayal edebilecekleri fiziksel bir deneyim ve bireysel hatırlamaları tetikleyen, duyguları harekete geçiren bir yeniden canlandırma. Bu, mimar olarak bizler için, edebiyat, tutku ve insanın durumunu kutlayan çok samimi bir deneyim. Romanın kahramanı Raif Efendinin ve özünde Sabahattin Ali’nin Berlin ve Potsdam’da geçtikleri yolların ve hikayelerinin izini sürmek benim için özellikle şahsi bir deneyim ve serginin bir parçası oldu” açıklamasında bulundu.

Melkan Gürsel ise “Romanın ilk cümlesi ‘Şimdiye kadar tesadüf ettiğim insanlardan bir tanesi benim üzerimde belki en büyük tesiri yapmıştır’ dediği kişinin, “Herkesin- tabiri caizse – sümsük bir adam olarak gördüğü Raif Efendinin ta kendisi olması, bizim iç ve dış ilişkisini kurgulamakta, ilk tasarım adımımız oldu.” sözleriyle enstalasyonu tamamlıyor.

On gün boyunca açık kalacak

Londra’da on gün boyunca izlenebilecek enstalasyona ayrıca Filiz Ali, Fatih Özgüven, Olaf Bartels, Ali Cengizkan, İhsan Bilgin’in ve Sabahattin Ali’ye, romana, döneme, Berlin ve Ankara kentlerine dair yazıları ile küratör/tasarımcı Murat Tabanlıoğlu ve Melkan Gürsel ve ekipte yer alanlarla yapılan röportajların yer aldığı bir kitap eşlik ediyor.

Yapı Kredi Yayınlarının desteğiyle basılan kitap, sergi ile aynı anda Londra’da okuyucuları ile buluştu.

“Beloved / Azizem”, 16 Eylül’de Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen basın ve sanat dünyasının seçkin isimlerinin katıldığı özel gösterim ile ilk kez sergilendi. 17 Eylül’de genel ziyarete açılan sergi, 25 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.