Kadın Başı tablosu 1,6 milyon euro

Vincent Van Gogh’un ‘Kadın Başı’ adlı tablosu 1.6 milyon euroya satıldı. İngiltere’deki müzayedede satışa çıkan tabloyu Hollanda’daki bir müze aldı.

Kadın Başı tablosu 1,6 milyon euro fiyatla alıcı buldu. Van Gogh’un Kadın Başı adlı tablosu Londra’daki müzayede evinde satışa sunuldu. Satın alan ise Hollanda’daki Kuzey Brabant (Noordbrabants) Müzesi oldu. 

Van Gogh’un Kadın Başı tablosu Londra’daki Christie’s Müzayede Evi’nde düzenlenen müzayedede satıldı. 1,6 milyon euroya alıcı bulan tablo için 2,5 milyon euro bedel biçilmişti. 

Tabloyu, Hollanda’nın Den Bosch kentinde bulunan Kuzey Brabant (Noordbrabants) Müzesi satın aldı. Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un “Kadın Başı” adlı tablosu ressamın doğduğu ve yaşadığı topraklara bir anlamda geri dönmüş oldu. 

Kuzey Brabant (Noordbrabants) Müzesi’ne göre, eser bir köylü kadının portresi. Van Gogh’un Kasım 1884 ile Mayıs 1885 tarihleri arasında Brabant eyaletindeki Nuenen köyünde yaptığı çalışmalardan biri…

Verilen bilgilere göre Hollanda’daki müze uzun süredir tablonun peşindeydi. Kuzey Brabant eyaletinde doğan ve yaşamının bir bölümünü burada geçiren Van Gogh’un bu tablosu müze için ayrı bir değere sahip. 

Kadın Başı adlı tablonun, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde asılı olan ünlü Patates Yiyenler tablosu için bir ön çalışma niteliğinde olduğu belirtiliyor.

Kadın Başı tablosu, bugünden itibaren, 6 Eylül’e kadar müzede sergilenecek ve ardından bakıma alınacak.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.